Kuźnia Wodna w Oliwia stała nieczynna i zamknięta od powodzi w lipcu 2016 roku, która znacznie uszkodziła obiekt.
Po przejęciu obiektu przez Muzeum Gdańska rozpoczęły się prace zabezpieczające. Jak podkreśla Muzeum, najważniejsze były prace hydrotechniczne. Te wykonały Gdańskie Wody, pogłębiając zbiornik wodny, podwyższając tamę zabezpieczającą budynek. Kuźnia Wodna ma także bajpas, dzięki któremu w czasie ulewnych deszczów, można awaryjnie odprowadzić nadmiar wody.
Sam budynek zyskał nowy dach oraz został wzmocniony. W obiekcie pojawiła się już nowa wystawa stała, której główną atrakcją będą działające zabytkowe młoty wodne z XIX wieku.
- Mamy nadzieję, że w przyszłości Kuźnia stanie się jedną z „żywych historycznych” atrakcji Gdańska opowiadających o historii przemysłowej naszego miasta. Takich kuźnic, jak ta, dawniej było kilkadziesiąt. O Kuźni myślimy jednak szerzej. Chcemy by w przyszłości, po zagospodarowaniu Dworu Ernsttal, była ona atrakcją wyróżniająca gdańskie dziedzictwo w skali kraju, a jej działania, we współpracy ze środowiskiem kowali, były adresowane do lokalnej społeczności - zapowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Z kartą mieszkańca za darmo
Kuźnia Wodna w Oliwie będzie dostępna dla mieszkańców i turystów codziennie w godz. 10.00-19.00 do 18 września 2021 roku. Zwiedzanie Kuźni zajmuje około 20-30 minut. Na turystów będzie czekać przewodnik, który opowie o historii obiektu. Pracownik Muzeum przedstawi też zagadnienia związane z pracą kowala. minut.Ceny biletów indywidualnych wynoszą 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Posiadacze Karty Mieszkańca mogą raz w roku zwiedzać nowy oddział Muzeum Gdańska bezpłatnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.