reklama

Gdańskie carillony na liście UNESCO? Ważna deklaracja miejskiej carillonistki

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie carillony na liście UNESCO? Ważna deklaracja miejskiej carillonistki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Instytucje kultury Miejska carilloniska Monika Kaźmierczak złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklarację na temat chęci zgłoszenia kultury carillonowej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
reklama

Złożona deklaracja to kolejny ważny krok ku wpisaniu kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 

– Choć kolebką carillonów są Niderlandy, to głos w sprawie ich wpisu na międzynarodową listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości wychodzi z Gdańska. To tutaj instrumenty pojawiły się w 1561 roku, a do 1945 roku tradycja gry carillonowej była przekazywana w sposób ciągły. Dzisiaj czynne są trzy instrumenty: carillon w wieży kościoła św. Katarzyny, w wieży Ratusza Głównego Miasta oraz carillon mobilny „Gdańsk” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Pod koniec ubiegłego roku gdańska kultura carillonowa pojawiła się na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Na potrzeby tego wpisu przeprowadzono wśród gdańszczan ankietę. Mieszkańcy podkreślali w niej wyjątkowość tego typu muzyki. Padały nawet stwierdzenia, że "nie ma Gdańska bez carillonu". Część ankietowanych stawiała carillony na równi z najważniejszymi symbolami Gdańska, takimi jak np. Dwór Artusa czy fontanna Neptuna. 

– Kultura carillonowa wpisała się już na stałe w miejską audiosferę, tworząc niepowtarzalny krajobraz dźwiękowy miasta. Do dzisiaj odbyły się już 22 edycje Gdańskiego Festiwalu Carillonowego z udziałem kompozytorów z całego świata. Istnieje też grupa osób komponujących muzykę specjalnie na carillon. Świadectwem wagi, jaką w Gdańsku przykłada się do rozwoju i kultywowania dawnych tradycji, jest przywrócenie funkcji miejskiego carillonisty, który wykonuje cotygodniowe oraz okazjonalne koncerty. W Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2007 roku prowadzone jest nauczanie gry na tych instrumentach – mówi miejska carillonistka Monika Kaźmierczak.

Pani Monika Kaźmierczak złożyła deklarację wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości w imieniu wszystkich mieszkańców Gdańska. Teraz będzie ona rozpatrywana i dalej procedowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama