Rosyjski Dom Kultury wyprowadził się z kamienicy przy ul. Długiej 35 na początku marca tego roku. Z końcem lutego zakończyła się umowa najmu kamienicy, której miasto nie przedłużyło. W związku z tym instytucja musiała opuścić kamienicę. Na decyzję urzędników o nieprzedłużeniu umowy wpłynęła rozpętana przez Federację Rosyjską wojna w Ukrainie.
Po dwóch miesiącach gdańscy urzędnicy znaleźli nowe przeznaczenia dla odzyskanego lokalu. Zostanie on przeznaczony na cele kulturalne.
- Długa 35 będzie miejscem projektu kulturalnego o nazwie Wolne Słowo. Autorzy przeciw autokracji. To projekt, którego nazwa symbolicznie nawiązuje do zniszczonego przez Rosjan legendarnego charkowskiego Domu Słowo, „pomnika” awangardy i wolności twórczej, który jako reprezentujący skazaną przez agresora na eksterminację kulturę ukraińską stał się jedną z pierwszych ofiar machiny wojennej Putina – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Głównymi użytkownikami nowej placówki będą twórcy i krzewiciele kultury z Ukrainy oraz Białorusi.
- Będą się tu odbywały m.in. działania wokół kultury i literatury ukraińskiej. Będziemy angażowali autorów z Ukainy i Białorusi, ale także wszystkich twórców, którzy musieli uciekać ze swoich ojczyzn. Wolne Słowo będzie także centrum programu rezydencyjnego ICORN dla pisarzy uchodźców – dodaje prezydent Dulkiewicz.
W praktyce projekt Wolne Słowo ma polegać na stworzeniu nowego miejsca dialogu artystycznego. W kamienicy przy ul. Długiej 35 pojawi się księgarnia, czytelnia i klub literacki z programem spotkań z pisarzami i tłumaczami. Inicjatywa zakłada także powstanie nowego programu rezydencyjnego, programów współpracy artystycznej, czy programu wydawniczego.
Projekt będzie realizowany na parterze i pierwszym piętrze kamienicy, w pomieszczeniach zwolnionych przez Rosyjski Dom Kultury, który funkcjonował tutaj przez ponad 60 lat. Środki na uruchomienie nowej inicjatywy kulturalnej będą pochodziły z budżetu kulturalnego Gdańska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.