Od piątku 4 września do poniedziałku 7 w Gdańsku trwa tegoroczny Zlot Żaglowców Baltic Sail. Obecny sezon wydarzeń żeglarskich różni się od innych. Większość imprez, które już na stałe wpisały się w europejski kalendarz zostało odwołanych, przełożonych, albo zmieniły swoją formułę. Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska dotychczas utożsamiana z początkiem lata, w tym roku wyjątkowo odbywa się pod koniec sezonu. Nie będzie to jednak zlot do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w ostatnich edycjach.
Ze względów epidemicznych formuła oraz liczba i rodzaj jednostek odwiedzających Gdańsk cały czas rotuje. W ostatnich dniach zrezygnowały takie jednostki jak fińska Joanna Saturna czy szwedzki Hiorten, który miał być w Gdańsku po raz pierwszy. Problemy techniczne zgłosiły dwie polskie jednostki, które deklarowały udział w zlocie, czyli Baltic Beauty oraz Szkwał. Pomimo tych zmian Organizatorom udało się skompletować 20 tradycyjnych jednostek w tym m.in. Generał Zaruski, Libava, Kapitan Borchardt, Ark, Antica, Gedania, Bonawentura, Olander, Dar Szczecina. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki oraz atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Gdańsk po raz kolejny jest gospodarzem tego wydarzenia i z przyjemnością witamy wszystkich gości – tych nowych, jak i tych, którzy są z nami od lat. Mamy nadzieję, że spędzicie te cztery dni czując ducha morza oraz podziwiając Gdańsk od strony wody – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Rejsy tradycyjnymi jednostkami
Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można port wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską i w miarę możliwości rozpoczną płynięcie na żaglach. Aktualne rejsy i wolne miejsca oraz zakup biletów można zrealizować na stronie internetowej balticsail.pl.- Mamy nadzieję, że z wydarzenia skorzysta w tym roku więcej mieszkańców i mieszkanek Gdańsk, przygotowaliśmy specjalną zniżkę na bilety w rejsy żaglowcami dla posiadaczy karty mieszkańca, jest to 30 % od normalnej ceny biletu – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej
Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych. Tradycyjnie od 23 lat odbywała się na wodach Motławy i gromadziła widzów na nabrzeżach od ul. Wartkiej aż po Żurawia. W tym roku ze względów bezpieczeństwa parada została przniesiona na Zatokę Gdańską. Jednostki będzie można obserwować w niedzielę 6 września od godziny 10.30 z plaż na wysokości molo na Zaspie, dodatkowo cała parada po raz pierwszy będzie transmitowana na żywo na kanałach Facebooka Baltic Sail Gdańsk oraz na portalu gdansk.pl.
Tawerna żeglarska z muzyką na żywo
Dla miłośników szant mamy dobrą wiadomość. Tak jak w ubiegłych latach będzie można poczuć morskiego, muzycznego ducha w tym roku w nieco innej niż dotychczas formule. Na wyspie Ołowianka zlokalizowana została zadaszona TAWERNA ŻEGLARSKA BALTIC SAIL GDAŃSK mogącą pomieścić łącznie 300 osób w dwóch oddzielonych od siebie sektorach. W Tawernie oprócz muzyków występujących w ramach Festiwalu Szant pod Żurawiem będzie funkcjonować gastronomia.Przez 3 dni na dwóch scenach Tawerny usłyszymy m.in. Chór Zawisza Czarny, zespół Formacja, Klang czy Atlantyda. W sobotę, 5 września o 20.20 odbędzie się „BITWA NA SZANTY”, w której zmierzą się zespoły "Klang" vs “Perły i Łotry”. W niedzielę zaś o godz. 21.00 podejmiemy certyfikowaną Próbę Bicia Międzynarodowego Rekordu Polski Najdłużej Wykonywanej Szanty „Morskie Opowieści”. Szczegółowy program imprezy znajduje się na tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.