Jak co roku gdański Jarmark Bożonarodzeniowy pojawi się na Targu Węglowym, w Wielkiej Zbrojowni oraz ulicach: Bogusławskiego i Tkackiej. Początek imprezy zaplanowano na piątek, 24 listopada. Ostatnim dniem funkcjonowania jarmarku będzie 23 grudnia.
- Jarmark w tym miejscu stał się już tradycją, którą polubili nie tylko mieszkańcy Gdańska tłumnie odwiedzający stoiska, ale to wydarzenie przyciąga także dużo turystów. Już w kilku plebiscytach zajęliśmy wysokie miejsca, a Jarmark z roku na rok zmienia się na lepsze – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Na jarmarku około 40 stoisk to przedsiębiorcy z Gdańska, nieco ponad 60% to przedsiębiorcy z Pomorza, więc to także pobudzenie naszej lokalnej gospodarki – dodaje.
Więcej oświetlenia i kolejka górska
Pierwszą tegoroczną nowością na jarmarku będzie rozświetlony Zespół Przedbramia. Istotne miejsce w składzie stoisk znajdą inspiracje prezentowe. Upominki świąteczne dla najbliższych będzie można kupić na ponad 80 stoiskach. Największą niespodzianką dla gości będzie jednak tak zwany spinning coaster, czyli obrotowa kolejka górska, z której będzie widać panoramę jarmarku.
- Pytamy naszych gości, czego szukają podczas Jarmarku. Stąd wiemy, że oprócz dobrej kuchni są to prezentowe inspiracje. Dlatego zapewnimy inspiracje i prezenty, które będzie można nabyć na ponad 80 stoiskach z rzemiosłem – wylicza Paweł Orłowski, Wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Staramy się, aby świętowanie na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku co roku przynosiło coś nowego. W tym roku doszło kilka nowości, w tym m.in. spinning coaster. Ustawiliśmy go tak, aby podczas przejażdżki jednocześnie można było podziwiać panoramę Jarmarku – zdradza prezes Orłowski.
Wśród jarmarcznych rozrywek, oprócz spinning coastera, do dyspozycji będzie m.in. symulator VR magiczne sanie św. Mikołaja i Gdańska Karuzela. Ponadto w trakcie imprezy będą się odbywały świąteczne warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli. W trakcie czterech przedświątecznych tygodni zaplanowano także koncerty świąteczne, m.in.: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMED. Goście w środy będą mogli spróbować swoich sił w świątecznym karaoke. Od 1 grudnia będzie trwało tradycyjne już, codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego, wypełnionego słodyczami od Wedla. To tylko niektóre z wielu atrakcji zaplanowanych na poszczególne dni.
Będzie co zjeść
Jarmark Bożonarodzeniowy to także stoiska gastronomiczne, których w tym roku będzie ponad 60. Będą reprezentować smaki z 17 krajów. Oprócz kuchni polskiej, czy kaszubskiej, będzie także kuchnia tatarska, węgierska, holenderska i hiszpańska. Ciekawostką będą pieczone kasztany, dotychczas trudne do spotkania w Gdańsku, za to popularne na jarmarkach niemieckich i austriackich.
Świąteczne dekoracje na jarmarku i na mieście
Na jarmarku nie zabraknie znanego i lubianego łosia Lucka. Nie zabraknie także iluminacje. Te jarmarkowe będą działały od 24 listopada. W pozostałych lokalizacjach zaczną się świecić od 5 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku. W tym roku przygotowano kilka nowych świetlnych dekoracji.Po raz pierwszy w Parku Oliwskim pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów suwnica portowa. Towarzyszyć jej będą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej przystanie konik na biegunach. Przez bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdziemy latarniowce oraz rozświetlony mostek. Iluminowana będzie brama wejściowa do Parku Kuźniczki. Naprzeciwko kościoła św. Katarzyny stanie wysoki na 6 metrów carillion. Drogę do Wolności na dawnym terenie postoczniowym rozświetli napis Solidarność, Rybackie Pobrzeże napis #GDN, a skwer Stogi ozdobi Choinka BalticHub.
[news:1368413]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.