Już w najbliższy piątek, 17 maja w Gdańsku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Z okazji jubileuszowej, 20. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zwiedzić ponad 50 instytucji kultury, w tym muzea, galerie, uczelnie, teatry, a nawet kościoły. Wszystko bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Na uczestników czeka nie tylko zwiedzanie, ale też koncerty, warsztaty, pokazy VR, silent disco i średniowieczne przebieranki.
„Miasto będzie tętnić życiem”
– Przed nami fascynujący weekend w Gdańsku i Noc Muzeów, podczas której miasto będzie tętnić życiem. Każdy i każda – bez wymówek – znajdzie coś dla siebie – zapowiedziała podczas konferencji prasowej Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Wśród tegorocznych nowości znajdziemy m.in. zwiedzanie legendarnego budynku Conradinum oraz wieczór z Davidem Bowie w CSW Łaźnia. Szczegóły i pełna mapa wydarzeń dostępne są na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.
Historyczne miejsca i niezwykłe doświadczenia
Warto wybrać się w mniej znane zakątki Gdańska. Twierdza Wisłoujście zaoferuje pokazy grup rekonstrukcyjnych, iluminacje i stanowiska VR, a na Westerplatte przygotowano stanowiska edukacyjne i prelekcje o początkach II wojny światowej.
Z kolei na Wyspie Sobieszewskiej, w Zagrodzie Gburskiej, przeniesiemy się do XIX-wiecznych Żuław, gdzie przy ognisku i poczęstunku będzie szansa do poznania lokalnych tradycji.
Uniwersytet Gdański i Akademia Sztuk Pięknych otwierają drzwi
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentuje nowo otwartą wystawę stałą poświęconą historii uczelni oraz udostępni wyjątkową siedemnastowieczną sień Opatów Pelplińskich.
- To opowieść nie tylko o dziejach największej uczelni na Pomorzu, ale także o kulturze studenckiej i codzienności studiowania w PRL-u – mówi Marta Szaszkiewicz-Sawa, dyrektorka muzeum.
Akademia Sztuk Pięknych zaprosi do trzech swoich lokalizacji z wystawami, warsztatami i wykładami przygotowanymi przez kadrę i studentów.
Muzeum Archeologiczne i „Błękitny Baranek” ożyją średniowiecznym klimatem
Podczas nocy muzeów nie będą się nudzili również fani historii średniowiecza.
— Bardzo lubimy Noc Muzeów – to fantastyczna forma popularyzacji muzeów. W tym roku Błękitny Baranek zmieni się w średniowieczny ‘insta-spot’ z rekonstruktorami w strojach z epoki — wyjaśnia Marcin Fedoruk z Muzeum Archeologicznego
Zwiedzający będą mogli przebierać się w stroje, uczestniczyć w warsztatach tkania, wybijania monet czy robienia kolczugi. Atrakcje dla rodzin będą dostępne do godziny 1:00.
Podróż w czasie i przestrzeni – od XVIII wieku po lata 80. XX wieku
Dom Uphagena zaprasza do odwiedzenia wnętrz bogatego mieszczanina XVIII wieku z rekonstrukcjami historycznymi. Europejskie Centrum Solidarności przeniesie zwiedzających do lat 80., a Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 zorganizuje wydarzenia inspirowane muzyką Davida Bowiego.
Po Nocy Muzeów odbędzie się afterparty w Stacji Food Hall we Wrzeszczu z muzyką jazzową i swingiem.
Gdańskie kościoły i niezależne galerie
Na zwiedzających czekają także kościoły, takie jak św. Mikołaja czy Franciszkański kompleks klasztorny, oferujące prezentacje i koncerty organowe.
Warto też odwiedzić niezależne galerie, jak Blik, ESKAEM czy 3RR0R, gdzie można poznać lokalnych artystów i porozmawiać z nimi.
Wyjątkowe tramwaje wyjadą na gdańskie tory
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy historycznymi tramwajami i autobusami, które ułatwią zwiedzanie licznych atrakcji rozsianych po całym mieście.
To nie tylko wygodny i ekologiczny sposób na przemieszczanie się między muzeami, galeriami i innymi instytucjami kultury, ale też wyjątkowa okazja, by poczuć klimat dawnych lat podczas przejazdu zabytkowymi pojazdami.
Godziny otwarcia poszczególnych obiektów oraz dokładny harmonogram atrakcji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.