reklama

Zobacz, jak wyglądała miejska biblioteka 75 lat temu. Wyjątkowe zdjęcia!

Opublikowano:
Autor:

Zobacz, jak wyglądała miejska biblioteka 75 lat temu. Wyjątkowe zdjęcia! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Gdy w lipcu 1945 uruchomiona została pierwsza, miejska biblioteka w Gdańsku jej księgozbiór liczył ok. 2500 pozycji. Dziś Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku posiada w swoich zbiorach aż 673 tysięcy różnych publikacji.
reklama

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku obchodzi 75 rocznicę powstania. Pierwszą wypożyczalnię publiczną na terenie Gdańska otwarto 22 lipca 1945 roku przy ulicy Grottgera 12 w Oliwie. Jej księgozbiór stanowiły książki, które ocalały z biblioteki dawnego Gimnazjum Polskiego.

- Pierwsza publiczna wypożyczalnia powstała w lipcu 1945 r., raptem dwa miesiące od zakończenia wojny. Uznano widać, że kontakt z książką jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb i że możliwie szybko trzeba do niego powrócić - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Przez 75 lat instytucja znacząco się rozrosła. W 1945 roku mogła się ona pochwalić księgozbiorem 2500 książek zgromadzonych w trzech filiach. W ubiegłym roku na terenie całego miasta funkcjonowało aż 30 oddziałów w których znajdowało się aż 673 629 publikacji. Znacząco zwiększyła się również liczba zarejestrowanych czytelników. Od 1860 osób w 1947 r. do prawie 120 tysięcy w roku ubiegłym.

reklama

- Minione trzy ćwierci stulecia przyniosły w gdańskich bibliotekach wiele zmian. Nie ma już ręcznie wypełnianych, ciasno poupychanych w szufladkach, kartek katalogowych. Znikły też opieczętowane datami kartki wypożyczeń - wspomina Jarosław Zalesiński.

Z okazji jubileuszu przygotowywana została wystawa, która przybliża mieszkańcom nie tylko historię bibliotekarstwa publicznego w Gdańsku, ale również zmiany jakie zaszły w miejskiej bibliotece od 1945 roku.

Wystawę można oglądać do do 19 lipca na ogrodzeniu Parku Oliwskiego (od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego). Zaprezentowano na niej zdjęcia ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Materiały WiMBP w Gdańsku

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama