reklama

Znaleziska saperów na Westerplatte. Tysiące artefaktów pod ziemią

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Zakończyło się oczyszczanie terenu Westerplatte w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów oraz 3800 zabytkowych artefaktów udało się znaleźć saperom.
reklama

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakończyło trwające od 2016 roku prace saperskie na Westerplatte. Przez ten okres specjaliści sprawdzili obszar o powierzchni ponad 13,5 ha. Ostatni etap trwał między 19 a 29 marca bż. Działania saperskie były połączone z poszukiwaniem zabytków pod nadzorem archeologicznym.

- Oczyszczanie terenu mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom muzeum, jak i turystom tłumnie odwiedzającym Westerplatte rozpoczęto w 2016 r. i kontynuowano w latach następnych na działkach 25/2, 68, 3/5. Do dzisiaj specjaliści spenetrowali obszar o powierzchni ponad 13,5 h - czytamy w komunikacie.

Tysiące artefaktów

Jak podaje muzeum, przez 8 lat znaleziono ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów, w tym 3 bomby lotnicze. Jedna z nich ważyła 500 kg i znajdowała się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu. Zneutralizowano także prawie 200 pocisków artyleryjskich (kalibru od 20 mm do 210 mm), granaty moździerzowe oraz ręczne, zapalniki, a także elementy amunicji strzeleckiej. 

reklama

Na badanym terenie znaleziono również około 3800 zabytków związanych kontekstowo z historią Westerplatte od XVIII wieku po czasy powojenne. Odkopane zostały m.in. kule armatnie, pociski muszkietowe z czasów walk o sukcesje polską i okresu napoleońskiego, monety naczynie, ozdobne kafle piecowe, elementy umundurowania i uzbrojenia, części infrastruktury kolejowej oraz ołowiane plomby.

- Ostatni etap prac w okresie 19-29 marca 2024 r. przeprowadzono na części działek nr 20, 24, 26 i 27, o łącznej powierzchni 2,5 ha, do głębokości co najmniej 30 cm. Działania saperskie połączono z poszukiwaniem zabytków i wykonano pod nadzorem archeologicznym, umożliwiającym pełną dokumentację znalezisk. W trakcie tego etapu odkryto 49 przedmiotów niebezpiecznych, które przekazano do neutralizacji oraz ponad 180 historycznych artefaktów - czytamy dalej.

reklama

Prace saperskie były realizowane przez żołnierzy z 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, Kompani Saperów Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego oraz specjalistów z prywatnych firm

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama