Rewitalizacja robi wrażenie
Wyjątkową metamorfozę budynku przy ulicy Gościnnej 4 widać już od zewnątrz. Zabytek ocieplono, przemalowano oraz podkreślono i wyeksponowano elementy fasady. Prace przeprowadzono również w środku, dzięki czemu komfort pracy i nauki będzie lepszy.
Budynek przed i po remoncie (2023 r. vs. 2024 r.) fot. DRMG/Grzegorz Mehring
Siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej na Oruni wpisana jest do ewidencji zabytków. Chroniona jest elewacja oraz fasada widoczna od strony ulicy. Remont był przeprowadzany pod nadzorem Igora Strzoka, ówczesnego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Co warto wspomnieć, dzięki zachowaniu szczątkowych czcionek, udało się odtworzyć napis "Państwowa Szkoła Muzyczna" na fasadzie. Wypiękniał też taras na I piętrze, gdzie odrestaurowano balustrady.
Prace niewidoczne
Nie wszystkie działania podjęte podczas rewitalizacji widać na pierwszy rzut oka. Ułożona została izolacja przeciwwilgociowa i termiczna oraz hydroizolacja ścian wewnętrznych. Prac było znacznie więcej, bo udało się wzmocnić m.in. fundamenty budynku.
fot. Grzegorz Mehring
Budowlańcy zajęli się również wykonaniem izolacji przeciwwodnych i termicznych tarasów oraz dociepleniem stropodachu. Zadbano również o detale, bo wymienione zostały rynny, rury spustowe i nawierzchnia schodów przylegających do elewacji.
Szczególnie w szkole muzycznej, ważna jest akustyka. Podczas prowadzonych prac udało się wygłuszyć sufity i ściany oraz zamontować panele akustyczne w salach. Całość dopełniają dźwiękoszczelne drzwi, dzięki czemu poprawi się komfort uczniów i pracowników.
Powrót do szkoły po feriach
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej na Oruni zostali tymczasowo przeniesieni do pobliskich budynków - Szkoły Podstawowej nr 19 i Szkoły Podstawowej nr 56. Ogromnym wyzwaniem logistycznym było przeniesienie instrumentów. Co ciekawe, jeden z fortepianów ma po remoncie trafić na I piętro, jednak nie zmieści się on na klatce schodowej. Wobec tego instrument zostanie wciągnięty dźwigiem i wniesiony przez balkon.Za nieco ponad dwa tygodnie uczniowie wrócą do swojej szkoły. 21 lutego zaplanowano inaugurację nowego semestru w wyremontowanym budynku.
Sam budynek Państwowej Szkoły Muzycznej wybudowano pod koniec XIX wieku, a rozbudowano w latach 50. XX wieku. Stolarka okienna oraz drzwi były w większości wykonane z drewna. Niestety, ale po latach użytkowania, ściany wykonane z cegieł ceramicznych posiadały dużo rys i pęknięć. Widoczne były również zawilgocenia oraz korozja mrozowa.
Prace pochłonęły 3.5 miliona złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.