Nowe muzeum powstanie jako filia Muzeum II Wojny Światowej, na fragmencie półwyspu Westerplatte, który wspomniana instytucja otrzymała dzięki specustawie z 2019 roku. Dyrekcja Muzeum zaprezentowała założenia nowego obiektu. Będzie to placówka plenerowa, a w jej skład wejdą różne obiekty położona na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Trasa zwiedzania ma rozpoczynać się w planowanym do odbudowy budynku zawiadowcy stacji. Po drodze zwiedzający przyszłe muzeum odwiedzą siedem budynków, które mają być zrekonstruowane. Będzie to między innymi kasyno oficerskie. Na dzisiejszym placu znajdującym się pomiędzy kopcem a napisem "Nigdy więcej wojny" powstanie duży, nowoczesny gmach o powierzchni ekspozycyjnej 3,5 tys. m kw. Koniec trasy zwiedzania zaplanowano w budynku dawnej elektrowni.
Jednym z najważniejszych elementów Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie cmentarz bohaterskich obrońców poległych podczas walk we wrześniu 1939 roku. Spoczną na nim szczątki spoczywające na istniejących dziś miejscach pochówki, a także szczątki obrońców Westerplatte odnalezionych podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych.
Według dzisiejszych założeń wstęp na teren dawnej składnicy pozostanie ogólnodostępny i bezpłatny. Samodzielne zwiedzanie będzie zatem bez kosztowe. Zapłacić będzie trzeba jedynie w przypadku, gdy zdecydujemy się na spacer z przewodnikiem, który dokładniej przybliży historię Westerplatte.
Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie przedsięwzięciem etapowym. Pierwszy z nich zakończy się w 2022 roku i obejmie remont dawnej elektrowni oraz budowę nowego cmentarza. W ciągu kolejnych dwóch lat nastąpi odbudowa fortu, magazynów amunicyjnych budynku zawiadowcy stacji. Do 2026 Muzeum II Wojny Światowej deklaruje odbudowę starych koszar, wartowni nr 3, kasyna oficerskiego, a przede wszystkim nowego budynku muzealnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.