Kolorystyka elewacji została określona na podstawie szczegółowych badań. Zarówno tych elewacjach, jak w innych miejscach Twierdzy zachowało się sporo resztek dawnego opracowania malarskiego. Relikty zostały przebadane w laboratorium, gdzie zidentyfikowano barwniki i spoiwo.
- W Gdańsku prawie nie ma zachowanych przykładów na tą powszechną w epoce nowożytnej technikę wykańczania ceglanych elewacji. Wykonanie tego zabiegu na Twierdzy Wisłoujście pokazuje historyczny wygląd kamieniczek. – mówi dr Anna Kriegseisen, konserwatorka współpracująca przy rewaloryzacji Twierdzy. – Warstwa czerwonej wyprawy wyrównała kontrastowe różnice muru oryginalnego oraz odbudowanego w latach 60. XX w. jednocześnie ich nie zacierając.
Wprowadzona zewnętrzna warstwa zabezpieczy zabytek przed szybką destrukcją. Ponadto będzie to miało bardzo duże znaczenie edukacyjne.
W kamieniczkach odtwarzana jest także stolarka okienna, w kolorze zielonym, z oszkleniem w XVII-wiecznej formie wraz z okiennicami malowanymi dwubarwnie. Wszystkie prace prowadzone na Twierdzy Wisłoujście są uzgodnione z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Twierdza Wisłoujście to jedyna nowożytna fortyfikacja morska dawnej Rzeczpospolitej. To również najstarsza latarnia w Polsce. Tę funkcję pełniła od około 1482 do 1758 roku. Zabytek sztuki militarnej to jednocześnie oddział Muzeum Gdańska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.