Poranne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez Lecha Wałęsę. Pierwszemu liderowi Solidarności koledzy i koleżanki z czasów wspólnej walki, między innymi Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Henryk Knapiński oraz Henryk Majewski.
Zanim symbolicznie otwarto Bramę nr 2 do uczestników zwrócił się Lech Wałęsa.
- Zastanawiałem się, co dzisiaj powiedzieć, by być zrozumiałym i żeby przesunąć nasze polskie sprawy na wyższy szczebel. Jako uczestnik tamtych zdarzeń chciałbym przypomnieć, jakie argumenty były wówczas używane, by ten dzień święcić. Czuliśmy wielkie zwycięstwo i trzeba o tym pamiętać. Trzeba dziękować tym, którzy w tym uczestniczyli. Trzeba też widzieć, że tamte zdarzenia kończyły wielką epokę podziału Polski, Europy i świata. Wywalczyliśmy wtedy rzecz najważniejszą, wywalczyliśmy trójpodział władzy - mówił były prezydent.
Wagę bramy numer dwa oraz ostatnie chwile przed podpisaniem pamiętnego porozumienia pomiędzy strajkującymi a przedstawicielem rządu wspominał też Bogdan Lis.
- Dwie godziny przed podpisaniem porozumienia to były najgorsze chwile tego strajku. Wszystkim osobom, które pomagały strajkującym, groziło uwięzienie. Ta brama to jest taki mały wielki pomnik polskiej wolności. Ta brama wiele widziała, widziała beznadzieję w maju 1988 roku, wcześniej była miażdżona czołgami, teraz znów stoi - mówił były opozycjonista.
Po zakończeniu wystąpień uczestnicy miejskich uroczystości razem otworzyli bramę nr 2 i przeszli do wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności. Po raz pierwszy skrzydła bramy otwarto w 2014 roku. Od tego czasu, co roku w ten sposób wspomina się rocznicę pokojowej rewolucji.
Uroczystości oraz wydarzenia towarzyszące związane z 41. rocznicą podpisania gdańskich porozumień będą trwać do wieczora.
[news:1213068]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.