reklama

Trwa rok Lecha Bądkowskiego. Kim był?

Opublikowano:
Autor:

Trwa rok Lecha Bądkowskiego. Kim był? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia
reklama

Rok 2020 został ogłoszony przez radnych Gdańska rokiem Lecha Bądkowskiego. Właśnie dziś, 24 stycznia, przypada setna rocznica jego urodzin. Kim był Lech Bądkowski? Jakie ma zasługi dla Gdańska i Polaków?

Urodzony 24 stycznia 1920 roku w Toruniu Lech Bądkowski był postacią wybitną w dziejach Polski. Swoje zasługi dla Polski zaczął zbierać już podczas II Wojny Światowej. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku jako dowódca plutonu. Po zakończeniu kampanii w 1940 roku przedostał się do Francji, gdzie walczył w Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Brał udział m.in. w bitwie o Narvik w Norwegii w 1940 roku. Gdy Francja upadła przedostał się do Anglii, gdzie założył Związek Pomorski. Ponadto uczestniczył w walkach Polskiej Marynarki Wojennej Na Morzu Śródziemnym i Atlantyku.

Powrót do kraju

Po wojnie przybył nad polskie morze. Początkowo, w 1946 roku osiadł w Gdyni. W tym czasie studiował w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie. Następnie kształcił się z prawa na Uniwersytecie w Łodzi. W 1951 roku zamieszkał w Gdańsku, w domu przy ul. Długiej 79/80. W latach 50. związał się z prasą wybrzeżową. Od 1952 roku pracował w „Dzienniku Bałtyckim”, od 1953 roku w tygodniku „Rybak Morski”, a od 1956 roku jak zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Ziemia i Morze”. W latach 19534-1956 Lech Bądkowski był kierownikiem literackim  Teatru Miniatura. Ponadto w latach 1958 – 1962 roku pełnił funkcję radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej.

reklama

Jedną z największych zasług Lecha Bądkowskiego było założenie działającego po dzień dzisiejszy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz jego programu ideowego.  Jest to organizacja społeczno-kulturalna, zrzeszająca Pomorzan oraz wszystkie osoby, które utożsamiają się z jej programem ideowym, w którym zawarto m.in. inicjatywę dla wszechstronnego rozwoju całego Pomorza, pielęgnację demokratycznych stosunków życia, szerzenie znajomości tradycji kaszubsko – pomorskich oraz dbałość o środowisko naturalne.

21 sierpnia 1980 roku Lech Bądkowski został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej, a także jego rzecznikiem prasowym i członkiem grupy negocjującej. Ponadto pełnił funkcję redaktora tygodnika „Samorządność”.

Twórczość literacka

Lech Bądkowski był nie tylko dziennikarzem, ale także pisarzem. W swoim życiu opublikował wiele powieści, m.in. Wesoło w tropikach (1962), Powtórka (1969), Żołnierze znad Bzury (1969), Wielkie Jezioro Gorzkie (1970). Fabuła jego powieści wiązała się z Pomorzem, zarówno z jego przeszłością jak i współczesnością. Ponadto przetłumaczył z języka kaszubskiego na polski „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, „Baśnie Kaszubskie” Franciszka Sędzickiego, a także „Legendy Pomorza” Władysława Łęgi.

reklama

Pamięć i odznaczenia

Lech Bądkowski zmarł w Gdańsku 24 lutego 1984 roku. Został pochowany 4 dni później na cmentarzu Srebrzyszko, gdzie spoczywa po dzień dzisiejszy. Za swoje zasługi został wielokrotnie odznaczony. Za udział w bitwie o Narvik odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP i Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2000 roku z gronem działaczy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i sygnatariuszy porozumień sierpniowych z 1980 wyróżniony został honorowym obywatelstwem Gdańska. 

Lech Bądkowski jest dziś patronem ulicy na Siedlcach. Od 2001 roku był także patronem nieistniejącego już gimnazjum nr 48 na Jasieniu. W 1989 roku przy Targu Rybnym poświęconą mu tablicę pamiątkową. Najnowszą formą uhonorowania pisarza jest ogłoszenie przez Radę Miasta Gdańska rok 2020 rokiem Lecha Bądkowskiego. Wybór roku 2020 nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Ponadto Rada Miasta Gdańska wydała zgodę na budowę jego pomnika u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi. Z inicjatywą budowy monumentu wyszedł Gdański Komitet Obywatelski, Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku” oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama