Bardzo cenna kolekcja 580 pocztówek z okresu XIX i XX wieku przybyła z powrotem do Gdańska z Niemiec. Kartki historycznymi gdańskimi widokami zachowały się do dziś dzięki pasji śp. profesora Manfreda Lotscha z Düsseldorfu. Zaangażowanie Gerda-Dietricha Ewerta i jego rodziny spowodowało, że cenne pamiątki wróciły do Polski, do Muzeum Gdańska.
- To wspaniały dar dla Gdańska i jego mieszkańców, z którego w przyszłości, po opracowaniu, będzie mógł korzystać każdy za pośrednictwem portalu internetowego dziedzictwo-gdansk.pl. Wśród przekazanych pamiątek znajdują się również takie, które zostały wykonane w ilości kilku sztuk. Te pocztówki to okna przeszłości. Dzięki nim możemy nie tylko zobaczyć życie codzienne dawnych gdańszczan, ale także dowiedzieć się o tym ostatnim dzięki informacjom napisanym przez nadawców. Dawne ręczne pismo w języku niemieckim i polskim zostało odczytane i spisane maszynowo przez rodzinę Ewertów - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Kartki pocztowe przedstawiają m.in. Wielki Młyn, gdańskie kościoły i Długie Pobrzeże. Część z nich jest już znana i opublikowana online. Niektóre z nich nie były jednak dotąd szerzej znane. Są wśród nich okazjonalne pocztówki zamawiane u lokalnych fotografów przez turystów i mieszkańców, którzy wysyłali pocztówki z Gdańska rodzinie.
Były właściciel kolekcji Manfred Lotsch zmarł 9 maja tego roku w wieku 89 lat. Urodził się w Gdańsku i w dzieciństwie był świadkiem rozpoczęcia II Wojny Światowej na terenie naszego miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.