reklama

Przedwojenne eksponaty wróciły do Gdańska [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Do Muzeum Narodowego wróciły eksponaty z przedwojennej kolekcji. Dzieła zostały wywiezione z Gdańska w czasie II Wojny Światowej. Jest to największe tego typu wydarzenie od 1956 roku.
reklama

26 rycin z kolekcji Jacoba Kubryna znalazło się ponownie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Stało się tak za sprawą historyka sztuki z Warszawy Sylwestra Rudnika, który w styczniu tego roku skontaktował się z dyrektorem MNG prof. Jackiem Friedrichem w sprawie dzieł. Reprezentował on Piotra Molendę, będącego w posiadaniu rycin, który po zidentyfikowaniu ich przynależności, postanowił je zwrócić do gdańskiego muzeum.

Eksponaty posiadały oznakowanie, charakterystyczne dla kolekcji gdańskiego kupca Jacoba Kabruna, która była częścią muzealnych zbiorów przed wojną. Spośród 26 odzyskanych rycin najwięcej stanowią te wykonane przez Rafaela i Aegidiusa Sadalerów, rytowników pochodzących z belgijskiej Antwerpii.

- Obecny fakt przekazania utraconych dzieł to największe tego typu wydarzenie w muzeum od 1956 roku – jeśli chodzi o liczbę odzyskanych dzieł – i daje nadzieję, że wciąż jeszcze istnieje szansa na odtworzenie utraconej kolekcji - mówi Adam Jurek, kierownik działu marketingu Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Kabrun jeszcze za swojego życia oddał zgromadzoną kolekcję rycin, obrazów, rysunków oraz książek społeczeństwu. W XIX wieku trafiła do zbiorów muzeum i według pierwszego inwentarza kolekcja rycin przekazana do Stadtmuseum Danzig liczyła ponad 7 tys. dzieł.

- Niestety ze względu na szczątkowo zachowaną dokumentację dotyczącą zabezpieczania rycin podczas wojny, nie jesteśmy w stanie w pełni odtworzyć ich wojennych losów - dodaje Jurek.

Jednak według list przewozowych, które przetrwały, 89 skrzyń z rycinami trafiło w czasie wojny do majątku w Sobowidzu, 60 do Przywidza, a w 1944 roku nieokreślona liczba skrzyń wyjechała do zamku Reinhardsbrunn w Gotha.

Ryciny z kolekcji Kabruna zostały oficjalnie przekazane 25 marca w Oddziale Sztuki Dawnej MNG.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama