Nowa ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie.
Z okazji ponownego otwarcia zabytku, 30 kwietnia Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz. Wydarzenie ma przenieść zwiedzających w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan.
- Będzie można zajrzeć do gabinetu portowego cyrulika i dowiedzieć się jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu. Pojawi się kram kupców i marynarzy gdańskich – każdy będzie mógł sprawdzić, jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza – zachęca Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM.
Podczas XVII-wiecznego festynu „Historia kołem się toczy” o atrakcje zadba grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk. Fot. Garnizon Gdańsk
Nie zabraknie również gdańskiej kuchni, warsztatu mincerza, patrolu portowego pokazów umundurowania oraz uzbrojenia XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera.
– Całości towarzyszyć będą gry i zabawy dla najmłodszych. Zaplanowaliśmy wspólne zabawy replikami zabawek i gier z epoki, a wszystko to w rytm muzyki dawnej – dodaje Patryk Herdzik.
Festyn rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00. Ze względu na limit osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie, wejście do Żurawia może wymagać dłuższego czasu oczekiwania. Więcej szczegółów na nmm.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.