reklama

Ukochany park gdańszczan ma już ponad 800 lat. Czy znasz jego historię?

Opublikowano:
Autor:

Ukochany park gdańszczan ma już ponad 800 lat. Czy znasz jego historię? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Istnienie Parku Oliwskiego możemy zawdzięczać Zakonowi Cystersów, który osiedlił się w Oliwie ponad 800 lat temu. Miejsce ukochane przez gdańszczan przez cały okres swojego istnienia przeszło wiele metamorfoz.
reklama

Nieunikniony związek z powstaniem Parku Oliwskiego, który w XII wieku był raczej ogrodem, mieli Cystersi.. Zakon osiedlił się w Oliwie w 1185 roku nad płynącym tam potokiem. Osada stopniowo rozrastała się, powstał klasztor wraz z ogrodem, inne budynki, nowe stawy, czy łąki, a dzięki dużej zaradności Cystersów, Oliwa bardzo szybko zaczęła się rozwijać. 

W połowie XVI wieku tereny wokół klasztoru przekształciły się w typowy ogród klasztorny, przyciągając znane i wpływowe osobistości, włączając w to królów. Jednak dopiero od końca XVIII wieku osoby z zewnątrz mogły go odwiedzać. W 1756 roku zakończyła się budowa barokowego pałacu, który przylegał do geometrycznego ogrodu stworzonego przez ogrodnika Hentschela i wykonanego przez Kazimierza Dębińskiego.

W 1772 roku po rozbiorach Polski, Oliwa została wcielona do państwa Pruskiego, a klasztor został skonfiskowany. Niemniej jednak opatowi Rybińskiemu pozostawiono jego posiadłość. W 1782 roku król przekazał urząd Karolowi Hohenzoller-Hochningen, miłośnikowi ogrodów angielsko-chińskich, co wpłynęło na przebudowę Parku Oliwskiego. Nowy projekt opracował ogrodnik z Poczdamu, Johann George, a jego elementy zachowały się do dziś.

Plan Ogrodu Opackiego z 1792 roku, mat. Gedanopedia

Następni właściciele parku nie inwestowali znacząco w jego rozwój z powodu braku środków finansowych. W 1831 roku zakon Cystersów został zlikwidowany, a ówczesny właściciel zmarł. Maria Hochenzoller-Hochningen stała się nową właścicielką parku i zatrudniła Johanna Georga Schondorfa jako inspektora parku. Przez 45 lat jego pracy zajmował się on aklimatyzacją i sprowadzaniem egzotycznych gatunków roślin. Kolejnym inspektorem parku był Julius Gottlieb Radike, a w 1889 roku stanowisko objął botanik Erich Wocke, który wprowadził wiele zmian w parku, tworząc słynne alpinarium, aklimatyzując około 570 gatunków roślin wysokogórskich, rozbudowując palmiarnię i przywracając dawne klasztorne ogrody uprawne do parku.

[news:1304100]

W 1924 roku Park Oliwski stał się własnością miejską, a znajdujący się w nim pałac zyskał funkcję muzealną. W czasie II wojny światowej doznał licznych zniszczeń, ponieważ służył jako schronienie dla czołgów i innych pojazdów przed nalotami.

W 1946 roku w parku utworzono Stację Aklimatyzacji Roślin, a 10 lat później zakończono zakładanie Ogrodu Botanicznego. W 1955 roku, z okazji setnej rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, parkowi nadano jego imię. W 1971 roku podjęto decyzję o wpisaniu Parku Oliwskiego do rejestru zabytków miasta.

[news:1440100]

[news:1354774]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama