reklama

Sporu o wystawę w muzeum ciąg dalszy. Zapadł prawomocny wyrok

Opublikowano:
Autor:

Sporu o wystawę w muzeum ciąg dalszy. Zapadł prawomocny wyrok - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie sporu o wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wynik ma rzekomo wskazywać na remis między stronami, choć wydaje się, że jedna jest bardziej zadowolona od drugiej.
reklama

W poniedziałek, 17 kwietnia zapadł wyrok w sprawie o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych, którą przeciwko Muzeum II Wojny Światowej wytoczyli jego byli pracownicy oraz twórcy wystawy głównej: Paweł Machcewicz, Piotr Majewski, Janusz Marzalec oraz Rafał Wnuk. 

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację pozwanego i powoda. Sędzia Jolanta Heij-Kaplińska stwierdziła, że wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z października 2020 roku jest słuszny. 

- W zakresie naruszenia dóbr osobistych powodowie są stroną wygrywającą. Natomiast są stroną przegrywającą w zakresie naruszenia autorskich praw osobistych. W takim układzie koszty sądowe powinny zostać wzajemnie zniesione - wyjaśniła sędzia.

Sąd uznał, że wystawa rzeczywiście została naruszona, jednakże wprowadzone zmiany nie wpływają fundamentalnie na treść wystawy. Z takiego wyroku bardziej zadowolona zdaje się być obecna dyrekcja muzeum.

- Jest to nasz wielki, wspólny, nie tylko muzealny, ale ogólnopolski sukces związany z możliwością prowadzenia naszej misji w takim wymiarze, na jakie to muzeum zasługuje - stwierdził Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. naukowych.

Twórcy wystawy natomiast nie uznają wyroku za swój sukces i jak zapowiedział w mediach społecznościowych dr Janusz Marzalec, planują złożenie do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej.

Jedna zmiana w wyroku

W październiku 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej. Wówczas uwzględnione zostało tylko usunięcie z ekspozycji filmu produkcji IPN pt. "Niezwyciężeni". Muzeum zostało również przymuszone do przekazania kwoty 10 tys. złotych na rzecz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.

Obie strony nie były zadowolone z wyniku tamtego procesu, więc złożyły apelację. Sąd Apelacyjny nałożył jednak tylko jedną zmianę w porównaniu do wyroku z 2020 roku. Zmienione zostało rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego, przyznając stronom taki sam rozkład. Reszta została bez zmian. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. 

[news:1091171]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama