reklama

Ogromna inwestycja na Westerplatte. Powstanie podziemny budynek

Opublikowano:
Autor:

Ogromna inwestycja na Westerplatte. Powstanie podziemny budynek - Zdjęcie główne
Autor: Materiały prasowe
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Westerplatte zmieni się nie do poznania. Ruszył kluczowy przetarg na budowę nowego muzeum.
reklama

Westerplatte czekają duże zmiany. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji związanej z budową Muzeum Westerplatte. To właśnie w jego ramach powstać ma główny budynek placówki oraz szereg elementów mających przywrócić historyczny charakter półwyspu.

Ogłoszony 18 czerwca przetarg obejmuje roboty budowlane na obszarze około 12 hektarów położonym na południe od ul. mjr. Henryka Sucharskiego. To jeden z najważniejszych etapów wieloletniego projektu, którego celem jest stworzenie nowoczesnego muzeum i uporządkowanie przestrzeni jednego z najważniejszych miejsc pamięci w Polsce.

Najbardziej spektakularnym elementem inwestycji będzie podziemny gmach główny Muzeum Westerplatte. Obiekt o powierzchni użytkowej około 7 tys. metrów kwadratowych powstanie w sąsiedztwie Pomnika Obrońców Wybrzeża. Niemal 2,8 tys. metrów kwadratowych zajmie przestrzeń wystawiennicza poświęcona historii walk we wrześniu 1939 roku, losom polskich żołnierzy oraz dziejom samego półwyspu.

reklama

Projekt zakłada także odtworzenie historycznego układu dróg i ciągów komunikacyjnych oraz wyeksponowanie odkrytych podczas badań archeologicznych reliktów dawnych zabudowań. Prace konserwatorskie obejmą m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz pozostałości nowych koszar. Szczególną uwagę poświęcono północnemu skrzydłu koszar, gdzie zachowane elementy zostaną udostępnione zwiedzającym w formie tzw. wanny archeologicznej.

Nowe rozwiązania mają nie tylko lepiej wyeksponować historię Westerplatte, ale również poprawić komfort zwiedzania i dostępność całego terenu dla turystów.

Na realizację drugiego etapu inwestycji przyszły wykonawca będzie miał 35 miesięcy od momentu podpisania umowy.

reklama

Równolegle prowadzone są już prace związane z pierwszym etapem przedsięwzięcia. Od lutego 2026 roku firma Strabag realizuje roboty budowlane w północnej części półwyspu. Dzięki podzieleniu inwestycji na etapy Westerplatte pozostaje dostępne dla odwiedzających, a muzeum planuje udostępnienie pierwszej zmodernizowanej części terenu w drugiej połowie 2027 roku.

Nie ustają także badania archeologiczne, które mają pomóc w poznaniu i zabezpieczeniu kolejnych pozostałości historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Prace te potrwają co najmniej do sierpnia 2026 roku.

Cała inwestycja realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego i ma stać się jednym z najważniejszych projektów muzealnych w Polsce.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo