reklama

Niezwykłe odkrycie w remontowanym Żurawiu. Ujrzało światło dzienne po 60 latach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Podczas prac remontowych w gdańskim Żurawiu budowlańcy natrafili na niecodzienne odkrycie. Wewnątrz zabytku znajdowała się gazeta sprzed ponad 60 lat.
reklama

Na nietypowe znalezisko ekipa remontowa trafiła podczas demontażu drewnianej podłogi wewnątrz Żurawia. Znajdował się pod nią nadgryziony zębem czasu fragment gazety „Dziennik Bałtycki”. Nie wiadomo dokładnie, jak znalazł się pod podłogą oraz czy było to zamierzone działanie. Wiadomo jednak, że odkryty numer trafił do sprzedaży 12 grudnia 1961 roku. Na pożółkłych stronach można przeczytać wiele interesujących opisów ówczesnych wydarzeń.

- Z kroniki wypadków możemy dowiedzieć się m.in., że „w Małym Kacku przy ul. Kaliskiej przed domem numer 15 motocyklista Henryk Karcz najechał na węgiel zwalony przed domem”. Albo, że „Zwalone drzewo pozbawiło Sopot i częściowo Oliwy światła”. Ciekawie brzmi również treść anonsów matrymonialnych oraz repertuar nieistniejących dziś kin „Leningrad”, „Znicz”, czy „Promień”. Jest też informacja o szczęśliwcach, którzy wygrali w gdańskiej grze liczbowej „Jantar” oraz o tym, że Port Gdyński wykonał roczny plan. - mówi Marcin Westphal, dyrektor ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Gazeta nie jest zabytkiem, dlatego muzealnicy traktują znalezisko jako ciekawostkę, aniżeli cenny artefakt. Uwagę przykuwa całkiem dobry, jak na swoje lata, stan czasopisma.

- Egzemplarze gazet z lat 60’ ubiegłego wieku w wielu przypadkach są zdigitalizowane i można je oglądać w bibliotekach. Nas ciekawi fakt, że mimo upływu lat gazeta zachowała się w tak dobrym stanie. To pokazuje, że nawet dla tak delikatnych obiektów, jak papier gazetowy, Żuraw jest dobrym miejscem do przechowywania. Zatem eksponowanie tam obiektów, które są dużo cenniejsze, jest jak najbardziej bezpiecznie. – dodaje dr Marcin Westphal.

Co dalej ze znaleziskiem?

Narodowe Muzeum Morskie jeszcze nie określiło konkretnych planów dotyczących dalszych losów znaleziska. Koncepcja nowej wystawy, która powstanie w wyremontowanym Żurawiu, nie przewiduje eksponowania tego typu przedmiotów. Niewykluczone, że gazeta trafi do tzw. Kapsuły Czasu, która po zakończeniu modernizacji Żurawia zostanie umieszczona na jego poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi po 50 latach.

Remont Żurawia rozpoczął się w kwietniu 2022 roku. Jest to pierwsza tak duża modernizacja od czasów powojennej odbudowy wykonanej na przełomie lat 50. I 60. XX wieku. Zakończenie remontu zaplanowano na koniec grudnia 2023 roku.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama