Smutna przeszłość
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w miejscu dzisiejszej Galerii Przymorze funkcjonował obóz pracy przymusowej dla kobiet (Reichsarbeitsdienst, RAD). Polki i Ukrainki były zatrudniane między innymi w sopockim Grand Hotelu. Pozostałości po barakach i ogrodzenia z drutu kolczastego były widoczne jeszcze przed budową galerii. Inwestor w 2009 roku poinformował, że podczas prac nie znalazł jednak żadnej wojennej pamiątki.
fot. Facebook/Dawne Przymorze
W opuszczonych barakach od 1974 roku do połowy lat 80. XX wieku działała też fabryka prefabrykatów do budowy domów. Potem teren ulegał stopniowej dewastacji, aż do pierwszej dekady XXI wieku.
Protesty i dekada opóźnienia
Pod koniec lat 90. francuski koncern Leclerc nabył w przetargu od władz miasta działkę o powierzchni 67 000 m2, na której planował budowę nowoczesnego kompleksu handlowego. Już w 2000 roku inwestor wystąpił do rady miasta z wnioskiem o określenie warunków zabudowy.
Pierwsze wizualizacje Galerii Przymorze, mat. inwestora ze strony urbancity.pl
Z uwagi na protesty mieszkańców, ekologów i lokalnych przedsiębiorców, decyzję przeciągano do 2005 roku. Chodziło między innymi o bliskość ujęć wody oraz widmo upadku wielu małych biznesów. Finalnie w sierpniu tego samego roku doszło do ugody, ponieważ właściciel terenu chciał pozwać władze Gdańska i domagał się ponad 130 milionów złotych odszkodowania za przeciąganie wszystkich procedur. Sfinansował on modernizację ulicy Obrońców Wybrzeża wraz z drogami rowerowymi, część działek oddał pod zabudowę mieszkaniową oraz partycypował w budowie okolicznego komisariatu policji. Budowa Galerii Przymorze ruszyła finalnie w 2007 roku i została ukończona dwa lata później.
mat. inwestora ze strony urbancity.pl
[news:1494590]
Budowa i otwarcie
Pierwotnie kompleks handlowy miał być znacznie większy, jednak z uwagi na wspomniane protesty, powierzchnia usługowa została ograniczona. W 2010 dobudowano jeszcze jeden budynek, w którym mieści się sklep sportowy - Decathlon. Galeria Przymorze posiada dwa poziomy naziemne oraz jeden podziemny, na którym zlokalizowany jest parking. Od początku miał być on jednym z atutów całego kompleksu, ponieważ wyposażono go system, który na bieżąco monitoruje zajętość miejsc parkingowych.
Budowa hali sprzedażowej Leclerca, mat. inwestora ze strony urbancity.pl
Największą powierzchnię, bo 9000 m2 od samego otwarcia zajmuje hipermarket Leclerc. Poza tym w Galerii Przymorze zaprojektowano miejsce dla stu punktów handlowo-usługowych. Nowością, która miała wyróżniać obiekt na tle innych centrów handlowych, miała być strefa gastronomiczna czynna nawet do północy. W początkowym okresie działalności galerii mieściła ona również kino 5D. Wspomniany wcześniej parking mieści łącznie 1200 pojazdów, z czego ponad połowę pod ziemią (800). Przez wiele lat od otwarcia Galerii Przymorze był on całkowicie darmowy.
Huczne otwarcie, po niecałych dwóch latach budowy nastąpiło 18 marca 2009.
- 17 marca sylwestrowymi fajerwerkami rozbłysła w Gdańsku nowa galeria handlowa Leclerc. W uroczystym otwarciu udział wziął Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. To kolejna inwestycja handlowa w naszym mieście. Podobnie jak wszystkie poprzednie tak i ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony mieszkańców, szczególnie tych z Przymorza, gdyż to właśnie tam - u zbiegu ulic Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża - powstał ten kompleks sklepów - relacjonował wtedy miejski portal gdansk.pl
W centralnej części Galerii Przymorze, pod przeszklonym dachem zlokalizowano ścianę zieleni "Mur Vegetal" autorstwa Patricka Blanca. Do dziś robi ona spore wrażenie na odwiedzających i dobrze wpasowuje się we wnętrza budynku. Porasta ją ponad tysiąc roślin kilkudziesięciu gatunków i była ona pierwszą tego typu instalacją w polskim centrum handlowym.
Zielona ściana w Galerii Przymorze dziś (po prawej) i 15 lat temu (po lewej), fot. Igor Dorawa/Puls Gdańska, mat. inwestora
Do samego obiektu prowadzą z kolei dwa wejścia - od strony skrzyżowania Obrońców Wybrzeża z Chłopską i Bora-Komorowskiego i parkingu. Co ciekawe drugie z nich zostało po kilku latach od otwarcia lekko "przesunięte" w lewo. Leclerc posiada również swoją stację paliw zlokalizowaną od strony ulicy Obrońców Wybrzeża.
Jak galeria przeszła próbę czasu?
Ostatnie 15 lat to ogromne zmiany w naszych przyzwyczajeniach oraz stylu życia. Duży wpływ na nawyki, między innymi zakupowe miała pandemia koronawirusa. Mimo tego Galeria Przymorze nie może narzekać na brak klientów. Nie jest to centrum handlowe porównywalne do Forum Gdańsk, czy Galerii Bałtyckiej, a skromny, dzielnicowy obiekt.
- Przez 15 lat byliśmy częścią życia wielu mieszkańców Przymorze. Nasze urodziny to doskonała okazja, aby podziękować naszym klientom za te wspólne chwile. Chcemy, aby nasze świętowanie było pełne zabawy, ale też inspiracji do aktywnego spędzania czasu. Serdecznie zapraszamy! – mówi Agnieszka Wojtaszczyk, Dyrektor Galerii Przymorze zachęcając do wspólnych obchodów 15-lecia.
Na razie nic nie wskazuje na to, aby pasaż trzeba było zamykać lub przebudowywać, jak ma to mieć miejsce w przypadku sąsiedniej Alfy Centrum. Choć zdania są podzielone, to wiele osób twierdzi, że Galeria Przymorze dobrze wpasowało się w krajobraz dzielnicy.
Inwestorem całego przedsięwzięcia była firma Pergranso, a projekt przygotowała pracownia z Gdańska (Arkon Studio).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.