reklama

Jak wyglądał Gdańsk tuż po wojnie? Wystawa dostępna w Internecie

Opublikowano:
Autor:

Jak wyglądał Gdańsk tuż po wojnie? Wystawa dostępna w Internecie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Od dziś Muzeum Gdańska udostępnia w sieci ciekawą wystawę fotograficzną, ukazującą Gdańsk w pierwszych latach po 1945 roku. Wirtualną opowieść o zniszczonym mieście można oglądać na platformie Google Arts&Culture.
reklama

Rok 1945 był jednym z najtragiczniejszych w całej historii Gdańska. Od początku marca miasto było celem zmasowanych nalotów bombowych. W połowie miesiąca dodatkowo rozpoczął się ostrzał artyleryjski Amii Czerwonej. Celem ataków były nie tylko obiekty militarne, ale także najważniejsze dzielnice. Za datę zdobycia naszego miasta przez Sowietów uważa się 30 marca 1945 r. Niemcy bronili się jednak na Westerplatte aż do 7 kwietnia 1945 r. Symbolicznie polska flaga na Dworze Artusa zawisła jednak między 28 a 30 marca 1945 r. Ponadto 30 marca utworzono województwo gdańskie, dlatego to właśnie tę datę uznaje się za powrót Gdańska do Polski.

Niestety pierwsze tygodnie Gdańska w Polsce stały pod znakiem plądrowania i niszczenia miasta przez Sowietów. Dane z 15 lipca 1945 roku mówią o 19 665 zniszczonych budynkach. Najwięcej było uszkodzonych budynków mieszkalnych, bo aż 15 600. Dane informują także o 3160 zniszczonych budynkach gospodarczych i 535 przemysłowych. Spośród 17 zabytkowych kościołów zlokalizowanych w centrum miasta, aż 14 doznało uszkodzeń. Ponadto spaleniu uległo wiele cennych zabytków, takich jak Zbrojownia, Żuraw, Wielki Młyn, czy Ratusz Głównego Miasta. 

reklama

– To właśnie ten krajobraz i losy jego mieszkańców dokumentował przez kilka lat na swoich fotografiach Kazimierz Lelewicz. Część jego bogatego archiwum stanowi zasób kolekcji Muzeum Gdańska, a ponad 1500 zostało udostępnionych na portalu dziedzictwo-gdansk.pl. Wystawę na platformie Google Arts & Culture przygotowaliśmy z myślą o przypadającej rocznicy powrotu Gdańska do Polski i o szerokim gronie zainteresowanych tą tematyką. To, co odróżnia wystawę na platformie Google od zdjęć na naszym portalu, to dodatkowy kontekst relacji świadków zniszczonego miasta, które towarzyszą prezentowanym zdjęciom – mówi Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Wystawa zdjęć autorstwa Kazimierza Lelewicza jest dostępna już od dzisiaj na profilu Muzem Gdańska na platformie Google Arts&Culture.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama