W piątek 3 stycznia mija dokładnie 60 lat od powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów XX wieku w Polsce. W 1965 roku, w jednej z kawiarni na gdańskim Wrzeszczu spotkali się bowiem Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Henryk Zomerski oraz Jerzy Skrzypczyk, którzy postanowili założyć Czerwone Gitary.
Jednak niewiele brakowało i to nie pod tą nazwą znalibyśmy dziś ten zespół. Swoją propozycję nazwy zaproponował bowiem Jerzy Kossela, którego wybrano na kierownika muzycznego zespołu. Gitarzysta optował wówczas za nazwą Maskotki, jednak to pomysł Franciszka Walickiego ostatecznie przeszedł do historii muzyki.
Początkowo Czerwone Gitary szukały swojego stylu, w czym pomagali dwaj znakomici kompozytorzy w postaci Krzysztofa Klenczona i Seweryna Krajewskiego, który początkowo ukrywał się pod pseudonimem Robert Marczak. Spowodowane to było strachem o wyrzucenie ze szkoły muzycznej, do której wówczas uczęszczał.
To tutaj powstały Czerwone Gitary
Przez lata swojej działalności, zespół zdołał nierozerwanie wpisać się w historię polskiej muzyki. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wspomniane wcześniej spotkanie w gdańskiej kawiarni „Cristal” mieszczącej się przy al. Grunwaldzka 105 na Wrzeszczu. Lokal wchodził wówczas w swoje złote czasy, które nie wytrzymały jednak zderzenia z rzeczywistością.W efekcie po latach wizyt tak znanych dla Gdańska person jak Lech Wałęsa czy Jolanta Kwaśniewska, na przełomie 2010 roku budynek przeszedł gruntowną modernizację. Dawny “Cristal” zniknął bezpowrotnie. Restaurację zastąpiło kasyno, które z czasem podzieliło jej los.
Dziś próżno szukać poza charakterystycznym neonem z napisem “Cristal” elementów przypominających tamto miejsce. Niewielkie szanse są również na znalezienie informacji, że to właśnie tam powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów XX wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.