reklama

Wypuścili Krakena. Superkomputer Politechniki Gdańskiej już działa

Opublikowano:
Autor:

Wypuścili Krakena. Superkomputer Politechniki Gdańskiej już działa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje25 kwietnia oficjalnie włączono nowy superkomputer Politechnik Gdańskiej - Krakena. Maszyna posiada ogromną moc obliczeniową i niedługo dowiemy się, jakie są jej możliwości.
reklama

Superkomputer PG znajduje się pod ziemią, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu, na skraju kampusu uczelni. Sam komputer składa się z 7 serwerowni, dzięki czemu może działać jako jedna potężna jednostka obliczeniowa albo kilka mniejszych superkomputerów. Nad jego mocą i wydajnością będą pracować naukowcy i naukowczynie Politechniki Gdańskiej oraz zespół Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, który zadomowił się w nowo otwartym centrum informatycznym Gdańska.

reklama

Kraken da społeczności naukowej PG zupełnie nowe możliwości. Dzięki niemu będzie można prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje. Moc obliczeniowa tego superkomputera pozwoli dodatkowo na badanie między innymi: rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji, energetyki jądrowej, technologii ochrony środowiska, medycyny i farmaceutyki na niespotykanym dotąd poziomie. 

Co ciekawe, Krakena zbudowano tak, aby jego moc obliczeniowa ciągle rosła i była rozwijana. Z tego powodu go naukowcy przewidują, że superkomputer Politechniki Gdańskiej znajdzie się w grudniu 2023 r. w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce tych używanych w Europie.

- Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii i rozwiązań służących społeczeństwu, zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach - powiedział Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK PG i pomysłodawca budowy kompleksu.

reklama

Imię superkomputera wybrali mieszkańcy. Na początku roku odbył się konkurs, w trakcie którego można było przesyłać propozycje imienia przez Internet. Ostatecznie było ich ponad 1000, jednak Kraken pożarł konkurencję - w finałowej fazie głosowania zgarnął ponad 50 procent głosów. 

Centrum STOS PG otwarte

Superkomputer pierwszy raz uruchomiono w czasie oficjalnego otwarcia centrum STOS PG, w którym mieści się ten potężny sprzęt. Dzięki temu wydarzeniu miniony wtorek (25 kwietnia) stał się ważnym dniem w historii Politechniki Gdańskiej.

- O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura. Otwarcie centrum STOS PG i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni, ale całego regionu Pomorza - powiedział profesor Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej

reklama

O te inwestycji wypowiedział się również marszałek województwa Mieczysław Struk. 

- Ta inwestycja pokazuje, że środki unijne, których rozdzielaniem zajmuje się Urząd Marszałkowski, zostały świetnie zagospodarowane i przysłużą się nie tylko rozwojowi uczelni, ale też miasta i regionu. Jestem przekonany, że centrum STOS i superkomputer Kraken staną się na wiele lat technologicznym wyróżnikiem Pomorza na mapie Polski i Europy - komentuje Mieczysław Struk.

Wiedźmin z Krakenem ramię w ramię

Z okazji uruchomienia superkomputera w jednej z 7 serwerowni zorganizowano pokaz multimedialny przedstawiający Krakena. Narratorem opowieści był Jacek Rozenek - aktor oraz głos wiedźmina Geralta z Rivii w trylogii gier "Wiedźmin". Sam superkomputer został natomiast symbolicznie włączony przez profesora Krzysztofa Wilde, rektora Politechniki Gdańskiej. 

reklama

Budynek CK STOS PG i ukryty w nim superkomputer Kraken zajmują 13 tysięcy metrów kwadratowych inteligentnej powierzchni. Na takim terenie mieszczą się zarówno wcześniej wspomniane serwerownie, jaki i przestrzenie badawcze dla naukowców oraz inżynierów. Natomiast budynek z serwerownią spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa - chroni wrażliwe dane i sprzęt przed ogniem, wodą, a nawet polem elektromagnetycznym.

Koszt całej inwestycji to 156 milionów złotych, z czego 90,1 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dotację pozyskano dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Wliczając w to jednak środki, które uczelnia musiała wyłożyć, aby wyposażyć obiekt i stworzyć Krakena, to całość może się zamykać nawet w granicy 250 milionów złotych. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama