reklama

Tych planów nie zrealizowano do dziś. Zobacz, które drogi miały być gotowe w 2020 roku

Opublikowano:
Autor:

Tych planów nie zrealizowano do dziś. Zobacz, które drogi miały być gotowe w 2020 roku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Dwanaście lat temu gdańscy urzędnicy opracowali plan budowy sieci nowych dróg w południowej części Gdańska. Zakładał on budowę w latach 2014-2020 sieci dróg łączących między innymi Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Jasień i Orunię Górną – Gdańsk Południe. W założonym terminie zbudowano ich tylko kilka. Z których mieliśmy powinniśmy już korzystać, lecz nadal czekają na swoją kolej?
reklama

W 2011 roku urzędnicy z gdańskiego magistratu stworzyli Strategiczny Program Transportowy dla ówczesnej dzielnicy Południe. Dokument przyjęty przez gdańskich radnych określał nie tylko planowane inwestycje, ale także kolejność ich realizacji. Ostatni raz plan aktualizowano w 2016 roku.

Po przeanalizowaniu planu okazuje się, że wykonano go jedynie w niewielkiej części. W dokumencie przewidziano budowę w latach 2014-2020 nowych tras w następującej kolejności.

  1. Nowa Bulońska Północna,
  2. Nowa Jabłoniowa,
  3. Nowa Małomiejska i Nowa Podmiejska,
  4. Nowa Świętokrzyska,
  5. Nowa Warszawska,
  6. Nowa Unruga.

Wcześniej, w latach 2011-2014 wykonano przebudowę ulicy Łostowickiej oraz budowę Nowej Łódzkiej (dziś alei Havla), a także dokończono trasę WZ.

Powstało niewiele

Spośród kolejnych sześciu inwestycji urzędnikom udało się doprowadzić do końca tylko Nową Bulońską Północą, znaną dziś jako aleja Pawła Adamowicza, a także częściowo Nową Warszawską, otwartą dwa miesiące temu. Warto pamiętać, że pierwotne plany zakładały budowę nie tylko trasy tramwajowej, ale także drogi dla samochodów o przekroju 2x2 (2 jezdnie po 2 pasy ruchu). Z czasem budowy jezdni zaniechano. Ponadto rozpoczęto jedynie przygotowania do budowy niewielkiego fragmentu Nowej Świętkorzyskiej. O pozostałych inwestycjach jedynie mówi się od lat, o niektórych niemal zapomniano.

Urzędnicy tłumaczą, że nieaktualny od dawna Strategiczny Program będzie aktualizowany, ale dopiero „po rozstrzygnięciach w zakresie projektu PKM Południe”, którego dokument z 2011 roku nie obejmował. Co jednak z kolejnymi drogami, takimi jak potrzebna „na wczoraj” Nowa Jabłoniowa?

- W stosunku do Nowej Jabłoniowej obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej – tłumaczy w odpowiedzi na interpelację radnego Majewskiego wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. – Po Nowej Bulońskiej i Nowej Warszawskiej przystąpiono do realizacji Nowej Świętokrzyskiej. Pozostałe elementy składowe programu będą realizowane w miarę pozyskiwanych środków koniecznych do ich realizacji – dodaje.

Termin realizacji drugiej w kolejności Nowej Jabłoniowej i trzeciej Nowej Małomiejskiej z Nową Podmiejską nadal pozostaje nieznany. Tym bardziej nieznane są dalsze losy szóstej w kolejności do realizacji Nowej Unruga, o której urzędnicy nie wspominają nawet słowem.

Zabudowa południowych dzielnic Gdańska: Jasienia, Ujeściska-Łostowic i Oruni Górnej-Gdańska Południe od lat zdecydowanie postępuje. Za inwestycjami deweloperów od dawna nie nadąża samorząd, który powinien zapewnić skomunikowanie nowo zasiedlanych obszarów z resztą Gdańska. Szczątkowe informacje od gdańskich władz dotyczące rozwoju sieci transportowej nie wróżą poprawy komfortu życia nowym mieszkańcom Gdańska w najbliższej przyszłości.

Rychłej poprawy sytuacji nie wróży także tempo realizacji najbardziej zaawansowanych projektów. Przypomnijmy, że projektowanie i wybudowanie niespełna jednego kilometra ulicy Nowej Świętokrzyskiej, ma potrwać ponad 3 lata.

[news:1419128]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama