reklama

Skwer przy Podmłyńskiej po nowemu i z nową nazwą

Opublikowano:
Autor:

Skwer przy Podmłyńskiej po nowemu i z nową nazwą - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

InwestycjeModernizowany plac przy ulicy Podmłyńskiej zyskał po latach nowy wygląd. Podczas minionej sesji Rady Miasta Gdańska zyskał nową nazwę. Uchwałę w tej sprawie radni Gdańska przyjęli jednogłośnie.
reklama

Skwer przy zlokalizowany przy ul. Podmłyńskiej, w pobliżu kościoła Św. Katarzyny, przechodzi od kilku miesięcy diametralną zmianę. Po wielu latach pojawiła się tam zupełnie nowa, estetyczna nawierzchnia oraz nowa, uporządkowana zieleń w formie młodych drzew. Prace przy rewitalizacji skweru powoli dobiegają końca.

Jednocześnie Rada Miasta Gdańska podjęła decyzję o nadaniu nazwy odnowionego skweru. Będzie to skwer Ruchu Młodej Polski

Chciałbym podziękować w imieniu osób które tworzyły Ruch Młodej Polski za jednogłośne przyjęcie tej uchwały – powiedział po głosowaniu Maciej Grzywaczewski, działacz RMP. – Dla członków RMP to wielki zaszczyt, że miasto uczciło nas i nasze działania. Nasz Ruch był małym krokiem dla odzyskania demokracji i niepodległości w Polsce. Wraz z innymi wywalczyliśmy wolną, niepodległą Polskę, to było nasze marzenie by żyć w wolnym kraju. Dziś jesteśmy generacją która przekazuje pałeczkę wolności kolejnym pokoleniom, bardzo proszę dbajcie o nasze miasto i taką Polskę jaka była naszym spełnionym snem - dodał.

reklama

Czym jest Ruch Młodej Polski?

Ruch Młodej Polski rozpoczął działalność w 1979, deklaracja ideowo – polityczna odwoływała się do wartości chrześcijańsko – demokratycznych oraz narodowych i demokratycznych. Działacze RMP wraz z innymi środowiskami niezależnymi w Gdańsku organizowali nielegalne manifestacje, np. z okazji Konstytucji 3 maja, Dnia Niepodległości czy Grudnia ’70. Szczególnym echem odbiła się manifestacja trzeciomajowa z roku ’80. To po niej SB aresztowało członków ruchu i osadziło w więzieniu na 3 miesiące.

Działacze RMP byli aktywnymi uczestnikami strajku w Stoczni im. Lenina w 1980 roku. Arkadiusz Rybcki i Maciej Grzywaczewski to autorzy słynnych tablic z 21 postulatami MKS. Ruch Młodej Polski prowadził również bogatą działalność wydawniczą w podziemiu. Członkiem RMP był również Aleksander Hall, który uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama