Oczekiwana od wielu lat rozbudowa dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz właśnie się rozpoczęła. Realizująca inwestycję firma Tym-Bud z Pruszcza Gdańskiego od kilku dni prowadzi prace rozbiórkowe starej bryły dworca. Na razie rozbierane są te fragmenty budynku, które nie są niezbędne do podstawowej obsługi pasażerów. Wkrótce jednak kasy biletowe i poczekalnia zostaną przeniesione do dworca tymczasowego.
Tymczasowy kontenerowy dworzec będzie wyposażony w poczekalnię, toalety i cztery kasy z zapleczem socjalnym. Przewidziane ma być także miejsce dla biletomatów.
Remont dworca kolejowego we Wrzeszczu będzie polegał na rozbudowie i radykalnym unowocześnieniu obiektu. Nowy pawilon dworcowy ma być przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Pojawią się w nim m.in. oznaczenia w alfabecie Braille's, dotykowe tablice z planem dworca, ścieżki prowadzące z polami uwagi, toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych przy okienkach kasowych. Na dachu industrialnej, stalowo-szklanej bryły pojawi się 28 paneli fotowoltaicznych oraz zieleń w postaci mchów, ziół i rozchodników niewymagających w uprawie i odpornych na suszę. Od strony peronów elewację budynku będą oplatały roślinne pnącza. Bryła budynku będzie iluminowana.
[news:1116831]
Dodatkowymi rozwiązaniami proekologicznymi będą pompy ciepła do ogrzewania dworca, automatycznie sterowane, energooszczędne oświetlenie, a także zastosowanie do budowy materiałów charakteryzujących się niską przenikalnością cieplną. Prace są warte 13,2 mln złotych i powinny zakończyć się do końca 2022 roku.
Miasto zbuduje "węzeł integracyjny"
Niemal równocześnie z inwestycją PKP S.A. miasto Gdańsk chce przeprowadzić obok dworca budowę tak zwanego "węzła integracyjnego". W najbliższych dniach pojawi się przetarg na jego wykonanie. Inwestycja będzie polegała na budowie dwukondygnacyjnego kubaturowego parkingu rowerowego, mogącego pomieścić 500 jednośladów. Dodatkowo znajdzie się z nim zaplecze socjalne dla kierowców miejskich autobusów.Ponadto przebudowie ma ulec okoliczny układ drogowy. Nieopodal przebudowywanego dworca powstaną trzy miejsca postojowe Kiss&Ride dla osób odwożących lub odbierających bliskich i znajomych z pociągu. Skrzyżowanie ulic Lendziona i Dmowskiego stanie się rondem o średnicy 2 metrów. Pod dworcem pojawią się także dwa miejsca postojowe dla taksówek oraz dwa miejsca postojowe dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przy okazji przebudowę przejdzie sieć teletechniczna i kanalizacja deszczowa. Teren przed dworcem zyska monitoring oraz elementy tzw. małej architektury, czyli np. ławki i kosze na śmieci.
- W ramach zadania przewidziano także posadzenie 7 drzew owocowych i krzewów. Ponadto od strony istniejącego budynku Dworca PKP na pasie trawnika oraz od strony torów zaprojektowano nasadzenia z roślin pnących, przylegających do elewacji budynku parkingu rowerowego - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Co ciekawe, inwestycja nie przewiduje remontu bardzo wyeksploatowanej pętli autobusowej Wrzeszcz PKP, do której dojeżdża znaczna część gdańskich linii autobusowych. Szumna nazwa inwestycji "węzeł integracyjny" jest w tym przypadku w większym stopniu hasłem marketingowym, aniżeli przedsięwzięciem polegającym na wybudowaniu węzła integracyjnego z prawdziwego zdarzenia. W inwestycji zapomniano o dobrej integracji technicznej transportu zbiorowego z organizowanym przez gdański samorząd miejskim transportem autobusowym.
[news:1126019]
Przetarg na realizację miejskiej inwestycji pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wstępnie przewiduje, iż otwarcie ofert nastąpi w pierwszej połowie września tego roku. Sama budowa tak zwanego węzła integracyjnego ma potrwać 11 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.