reklama

Próbna nawierzchnia pojawia się na Długim Targu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Inwestycje Dziś rozpoczęto układanie niewielkiego fragmentu próbnej nawierzchni z kostki kamiennej na Długim Targu. Wykonaną próbkę oceni Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jeśli uzyska akceptację, pojawi się na całej powierzchni Długiego Targu.
reklama

Remont zniszczonej i nieprzyjaznej pieszym nawierzchni Długiego Targu miał rozpocząć się  2019 roku. Wówczas Igor Strzok, który kilka miesięcy wcześniej objął stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zakwestionował planowane do wykorzystania przy remoncie materiały, co skutkowało wstrzymaniem pracy. Do dziś trwają negocjacje dotyczące materiału, z którego ma być wykonana nowa nawierzchnia. 

W decyzji z 30 października 2020 roku PKWZ wskazał rodzaj materiału, którego należy użyć podczas wykonywania nowej nawierzchni na całej długości Długiego Targu. Wymogiem zawartym w decyzji było także ułożenie fragmentu próbnej nawierzchni. Właśnie dziś rozpoczęto jego układanie. Będzie on miał wymiany 5 m na 5 m. 

Zgodnie z zaleceniami konserwatora, próbna nawierzchnia będzie wykonana z kostki o wymiarach 10-12 cm szerokości, 18-20 cm długości i 10 cm grubości. 

- Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki o bokach łupanych, zaś lico kostki będzie cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Do ułożenia nawierzchni zostanie wykorzystany skandynawski bohus o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Zastosowany materiał dobrany został pod kątem spełnienia wymagań antypoślizgowych - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.

PKWZ oceni próbny fragment nawierzchni w zakresie typu, faktury i kolorystyki kostki. Musi ona również spełniać wymagania konserwatorskie, uwzględniając historyczny charakter reprezentacyjnej ulicy Gdańska i jej zabudowy. Jeśli nawierzchnia zyska akceptację konserwatora, ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę wymiany nawierzchni Długiego Targu. Prace obejmą środkowy pas ulicy pomiędzy latarniami.  Pasy między słupami oświetleniowymi a fasadami budynków będą z kolei wyłożone granitowymi kostkami o wymiarach 11 cm x 9 cm, które zastąpią istniejące dziś popękane płyty.

W przypadku uzyskania akceptacji PKWZ prace mogłyby rozpocząć się jesienią tego roku, po zakończeniu sezonu turystycznego. Zakończenie wymiany nawierzchni miałoby wówczas miejsce w 2022 roku. Termin ten uwzględnia ewentualną przerwę prac w przypadku wystąpienia niekorzystnych, zimowych warunków atmosferycznych. 

Dlaczego tak długo?

Wielu mieszkańców jest zdania, iż przygotowanie do modernizacji nawierzchni Długiego Targu trwa zdecydowanie za długo. W odpowiedzi na głosy mieszkańców urzędnicy przedstawiają kalendarium uzgodnień, które prowadzone są od 2019 roku: 

kwiecień 2019 – pismo GZDiZ do PWKZ ws. koncepcji remontu Długiego Targu;
maj 2019 – pozytywna opinia PWKZ, na podstawie której opracowany został projekt budowlany;
czerwiec 2019 – wniosek GZDiZ do PWKZ o decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac;
sierpień 2019 – odmowa wydania pozwolenia przez PKWZ na remont Długiego Targu;
styczeń 2020 – przygotowanie próbek nawierzchni zgodnie z przesłanymi wytycznymi PWKZ. Próbki nie zyskały akceptacji konserwatora;
sierpień 2020 – uzupełnienie przez GZDiZ dokumentacji projektowej nawierzchni;
październik 2020 – wydanie przez PWKZ decyzji na prowadzenie prac z zachowaniem istniejącego podziału Długiego Targu na pola i ułożeniem próbnego pola nawierzchni;
kwiecień 2021 – ułożenie próbnego pola nawierzchni na Długim Targu.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama