reklama

Na rotundzie palmiarni w końcu pojawiają się szyby

Opublikowano:
Autor:

Na rotundzie palmiarni w końcu pojawiają się szyby - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

InwestycjePo licznych próbach dokończenia przebudowy rotundy palmiarni rozpoczął się proces montażu szyb. Powstał już jeden pas szyb pionowy oraz jeden poziomu. To już ostatni etap przebudowy budowli chroniącej 180-letni daktylowiec.
reklama

Główną trudnością w montażu szyb jest nietypowy kształt rotundy. To utrudnia ich dobre dopasowanie tak, by zamknąć fasadę rotundy w całość.  Na teren budowy trafiają już gotowe szyby z zamontowanymi wewnątrz tzw. rotulami, czyli elementami łączącymi szybę ze stalową konstrukcją palmiarni. W ostatnich dniach zamontowano dwa próbne pasy szyb, jeden dolny poziomy okalający rotundę  i drugi pionowy pas, do szczytu obiektu. Łącznie do oszklenia rotundy potrzeba 420 szt. szyb, z których największe mają powierzchnię ok. 2,6 m2. Każdą szybę montuje się odrębnie i pracują one niezależnie. Dzięki temu w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby nie ma problemu z jej wymianą. Szyby są ponadto podtrzymywane przez specjalne wsporniki zwane konsolami, przymocowanymi do stalowej konstrukcji rotundy.

reklama

Aby uzyskać właściwe parametry szklanej fasady wykonane zostały dwa pierwsze próbne pasy, które będą stanowiły wyznaczniki poziome i pionowe dla dalszego szklenia obiektu. Prace te pozwoliły również sprawdzić czy nowatorski system montowania szkła za pomocą konsoli i rotul jest właściwy i czy nie wymaga udoskonalenia.

- W najbliższym czasie rozpocznie się przygotowanie pozostałej części konstrukcji palmiarni do dalszego szklenia i montaż kolejnych stalowych konsol. Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Natomiast reszta szyb na budowie pojawi się na początku maja, a ich montaż potrwa ok. 4 tygodni – mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny DRMG.

Kolejny projekt rotundy

Podczas budowy rotundy miała miejsce zmiana projektu jej konstrukcji i technologii wykonania szklenia. Specyfika prac wymusiła wybór wyspecjalizowanej firmy do wykonania fasady rotundy. Z tego powodu rozwiązano umowę z dotychczasowym wykonawcą i  ogłoszono nowy przetarg, w wyniku którego wyłoniono firmę WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic. Z tego powodu znacznie budowa rotundy znacznie się wydłużyła.

reklama

Wspomniane przedsiębiorstwo specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. W czasie realizacji zadania nad zapewnieniem roślinności odpowiednich warunków czuwa botanik. Prace warte ponad 8,5 mln zł powinny zakończyć się w połowie sierpnia 2020 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama