Konkurs ogłoszony przez Muzeum II Wojny Światowej ma na celu opracowanie koncepcji nowej wystawy, która znajdzie się w Budynku Muzeum Westerplatte. Wystawa ma się skupiać na roli półwyspu Westerplatte podczas II wojny światowej.
— Realizacja wystawy w Budynku Muzeum Westerplatte umożliwi przedstawienie kompleksowej opowieści o dziejach półwyspu Westerplatte, obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku oraz pozwoli przedstawić symbol, jakim Westerplatte stało się w dziejach naszego kraju. Na wystawie w Budynku Muzeum Westerplatte zostaną ulokowane najciekawsze z ponad 60 tys. artefaktów, odnalezionych podczas wciąż trwających badań archeologicznych — podaje Aleksandra Trawińska, rzecznik prasowy muzeum.
Znaleziono tysiące zabytków oraz ciała
Badania archeologiczne, które są aktualnie prowadzone na Westerplatte, zainicjował ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Karol Nawrocki. Pozwoliły one na odnalezienie wielu przedmiotów, w tym tabliczek z budynków, hełmów, a nawet amunicji. Obszar badań obejmuje już ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych, a archeolodzy odkryli tam ponad 82 tysiące zabytków, w tym 32 tys. artefaktów o wartości historycznej. W ciągu ostatniego miesiąca w jednym z miejsc wykopalisk znaleziono szczątki czterech osób, co może wskazywać, że były tam wykonywane masowe egzekucje.
— Na co najmniej jednym ze szkieletów ujawniono na łopatce prawdopodobnie ranę postrzałową. Dwie czaszki były zdefragmentowane — podał wówczas IPN.
Wcześniej archeolodzy odnaleźli 9 ciał, z czego 7 zidentyfikowano. Odkrycie szczątków pozwala nie tylko na pozyskanie cennych informacji historycznych, ale również na godny pochówek zmarłych oraz przekazanie informacji o nich rodzinom, które do tej pory nie miały pojęcia, co stało się z ich bliskimi.
Podczas prowadzonych w październiku wykopalisk znaleziono szczątki 4 osób (fot. Roman Jocher/IPN)
Rusza konkurs
Konkurs mający na celu opracowanie nowej wystawy będzie prowadzony jednoetapowo. Osoby, które wezmą w nim udział, będą musiały opracować projekt wystawy stałej, która znajdzie się w budynku muzeum. Projekt będzie musiał obejmować kompleksowe rozwiązania, instalacje oraz urządzenia wraz z instrukcjami użytkowania niezbędnymi do funkcjonowania wystawy. Koszt jego realizacji nie może przekroczyć 45 milionów złotych.
— Muzeum określa maksymalny łączny koszt realizacji robót budowlanych związanych z wzniesieniem wystawy na podstawie założeń zwycięskiej pracy konkursowej na kwotę nieprzekraczającą 45000000 zł netto — czytamy na stronie muzeum.
Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną oraz zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy złotych, zdobywca drugiego miejsca 15 tysięcy, a trzeciego miejsca 10 tysięcy złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.