W maju 2018 roku na terenie budowy Wiaduktu Biskupia Górka odkryto pozostałości Baszty Nowej. Historyczna baszta znajduje się w obszarze planowanej ul. Nowe Podwale.
Bezpośrednio po odkryciu na terenie budowy odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz władz miasta. Miało ono na celu podjęcie decyzji na temat dalszych działań związanych z odkrytymi pozostałościami bastionu obronnego, stanowiącego część fortyfikacji obronnych Gdańska. Jak informuje magistrat, ustalono wówczas, że z uwagi na klasę reliktu, odkryty Bastion Wiebego należy wyeksponować. W tym celu konieczne jest wprowadzenie do projektu parkingu zmian, które umożliwiają ekspozycję części bastionu
Miasto przestawia swoją wersję
Powstała zmieniona dokumentacja projektowa, która została zatwierdzona przez PWKZ w lutym ubiegłego roku, a na terenie budowy dalej toczyły się prace.
Władze Gdańska są dziś zaskoczone zarzutem konserwatora na brak kontaktu ze strony miasta w temacie reliktów odkrytych na terenie Wiaduktu Biskupia Górka. Jak twierdzą, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska nieustannie pozostaje w kontakcie ze służbami konserwatorskimi, o czym świadczyć ma korespondencja z ostatnich dwóch miesięcy pomiędzy DRMG i PWKZ. Jak dodają, w połowie marca przedstawiono konserwatorowi propozycję zabezpieczenia. Po miesiącu konserwator miał przekazać swoje uwagi i wytyczne dotyczące otrzymanych materiałów.
- Jednym z wniosków przekazanych przez PWKZ jest konieczność opracowania „Programu prac konserwatorskich”. Na co trzeba zwrócić uwagę opracowanie takiego programu prac konserwatorskich nie jest przedmiotem realizowanej przez DRMG inwestycji. Ewentualne prace konserwatorskie, odnalezionego na terenie inwestycji obiektu, wymagają zapewnienia środków finansowych na ten cel oraz opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej. Nie jest możliwa aby działania te były realizowane w ramach inwestycji Biskupia Górka - mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Dodatkowa inwestycja
Władze Gdańska stoją na stanowisku, że konserwator zabytków próbuje narzucić miastu dodatkowe działania, które nie są prowadzonej inwestycji.
- W realizowanym obecnie projekcie budowy wiaduktu Biskupia Górka, realizacja prac może dotyczyć jedynie zabezpieczenia Baszty Nowej oraz przyległego terenu, a nie ekspozycji baszty, czy jej nadbudowy - mówi Olimpia Schneider.
W przekazanej do DRMG odpowiedzi Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków deklaruje, że w najbliższym czasie przedstawi DRMG wytyczne dotyczące zabezpieczenia Baszty Nowej w formie szkicu.
- Niestety mimo wielokrotnych prób kontaktu, zarówno za pośrednictwem poczty elektronicznej jak i niezliczonych telefonów, do dnia dzisiejszego nie dotarła odpowiedź od PWKZ. Pozostałe uwagi przedstawione przez konserwatora w przesłanej wiadomości są analizowane pod katem ich uwzględnienia w zakresie niezbędnym dla zabezpieczenia ruin - informuje Schneider.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.