reklama

Kunszt Widmo otwiera się po pięciu latach. IKM czeka przeprowadzka

Opublikowano:
Autor:

Kunszt Widmo otwiera się po pięciu latach. IKM czeka przeprowadzka  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Po pięciu latach od planowanego otwarcia Kunsztu Wodnego nadszedł ten moment. Pod koniec września do obiektu "przeprowadzi się" Instytut Kultury Miejskiej. Miliony złotych zainwestowane w obiekt w końcu otworzą go dla mieszkańców. W nowej siedzibie powstanie między innymi: kino, przestrzeń koncertowa, kawiarnia, czy księgarnia.
reklama

Kunszt Widmo przestanie straszyć

Kunszt Wodny, czyli budynek wybudowany przy okazji Forum Gdańsk powinien być otwarty już w 2018 roku. Ciągłe zapowiedzi urzędników o nowym terminie otwarcia były jednak warte tyle co piach na plaży. Opóźnienia tłumaczono brakiem dostępności materiałów, problemami kadrowymi, czy nawet... warunkami pogodowymi. 

Światełko w tunelu pojawiło się w lutym tego roku, kiedy to Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała o finalnym wykończeniu i wyposażeniu obiektu. Utrzymanie kunsztu w latach 2021-2023 kosztowało podatników prawie milion złotych, zaś rozpoczęte w lutym prace - ponad cztery miliony złotych. Wiceprezydent Gdańska, Piotr Kryszewski poinformował, że łącznie na wykończenie budynku od jego wybudowania wydano aż 12 milionów złotych.

[news:1404440]

Przestrzeń do coworkingu, kino i kawiarnia

Wybudowany Kunszt Wodny będzie służył Instytutowi Kultury Miejskiej oraz pełnił funkcje Punktu Informacji Kulturalnej. Jak zapowiadają urzędnicy, miejsce będzie posiadało szeroką ofertę wydarzeń i działań. Otwarcie nastąpi 22 września tego roku.

- W nowym miejscu, w Kunszcie Wodnym, zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Gdańska na wydarzenia kulturalne – koncerty, instalacje, spotkania literackie, pokazy filmowe połączone z dyskusjami, niedzielne poranki filmowe i inne wydarzenia kierowane do rodzin, a także działania angażujące młode osoby - zapowiada Aleksandra Szymańska, dyrektorka IKM

Zgodnie z zapowiedziami miejsce to ma tętnić życiem, być przestrzenią do spotkań, wspólnej pracy, rozmów przy kawie, czy integracji kulturalnej. Sala audytoryjna pozwoli na organizowanie pokazów filmowych, festiwali literackich, czy kameralnych koncertów.

- Będziemy kontynuować tu dotychczasowe cykle – Miastoprojekcje, w którym prezentujemy autorsko wybrane dokumenty i filmy dotyczące miasta, urbanistyki i architektury, Non-fiction, w którym książka jest punktem wyjścia do dyskusji na aktualne tematy, wykłady z cyklu Akademia Gdańska, w których poznajemy historię naszego miasta. W październiku zaprosimy na Festiwal Literatury dla Dzieci, konferencję Marketing w Kulturze i Forum Kultury Cyfrowej, w listopadzie na nowy festiwal filozoficzny – dodaje Szymańska.

Istnym hitem ma być makieta współczesnego śródmieścia Gdańska. Interaktywna przestrzeń o wielkości 50 mzawierać będzie historyczne budynki, zieleń, doki pływające, charakterystyczne miejsca jak na przykład kładkę na Ołowiankę.

Sale szkoleniowe w Kunszcie Wodnym pozwolą na organizację różnych szkoleń i warsztatów, czy przyjęcie wycieczek szkolnych. Odwiedzający skorzystają też z bistro-kawiarni oraz księgarni. Wewnątrz budynku znajdzie się również model historycznego kunsztu wodnego, czyli dawnej stacji pomp, funkcjonującej nad Kanałem Raduni w latach 1539-1852. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama