Zdaniem urzędników, wnioski złożone w tej edycji programu Polski Ład są niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju obszarów przemysłowych w Gdańsku.
- W sytuacji geopolitycznej, w której mamy blokadę portów ukraińskich, musimy wspólnie - rząd i samorząd - zrobić wszystko, żeby wzmocnić potencjał portu gdańskiego. Stąd dwa pakiety przedsięwzięć, które wzmacniają port – mówi wiceprezydent Piotr Grzelak.
Pierwszy z projektów dotyczy rozbudowy i modernizacji ulic: Ku Ujściu, Kujawskiej i Chemików obsługujących nabrzeże Prawobrzeżnego Portu Wewnętrznego. Głównym celem tej inwestycji jest zwiększenie dostępu do terenów inwestycyjnych. Znacząco poprawi się stan techniczny infrastruktury na terenach w okolicy Portu Gdańsk, co z kolei wpłynie na usprawnienie przeładunków, podniesienie bezpieczeństwa, przyczyni się do polepszenia dostępu do portu od strony lądu.
Drugi z projektów to budowa układu drogowego w obszarze Portu Północnego. Urzędnicy chcą zrealizować budowę dwóch nowych jezdni w zakresie ulicy Profesora W. Andruszkiewicza, budowę skrzyżowania ulic Profesora W. Andruszkiewicza i planowanej w przyszłości ulicy Nowej Portowej, budowę łącznicy z ulicą Profesora W. Andruszkiewicza nad Trasą Sucharskiego w kierunku Warszawy, budowę łącznika Trasy Sucharskiego z istniejącą ulicą Sucharskiego, budowę zabezpieczeń rurociągów przesyłowych PERN i Lotos.
Rozdawanie zabranych pieniędzy
Jak podkreślają władze Gdańska, rząd buduje system rozdawnictwa w miejsce odebranych wcześniej pieniędzy.
- W wyniku Polskiego Ładu, budżet Gdańska jest mniejszy o 270 mln złotych z wpływów bieżących. Natomiast zmiany podatkowe, które weszły w życie od 1 lipca zmniejszyły budżet o kolejne 200 mln złotych. To oznacza, że w 4-miliardowym budżecie naszego miasta, co roku znika niemal 500 mln złotych z wpływów bieżących. Dzisiaj problemem naszym i innych samorządów są malejące wpływy bieżące względem dynamicznie rosnących wydatków – mówiła podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
W poprzednich edycjach Polskiego Ładu, Gdańsk złożył wnioski o dofinansowanie ośmiu projektów. W dwóch pierwszych naborach samorządowcy otrzymali dofinansowanie na dwa projekty. Trzecia edycja nadal trwa. Do czwartej odsłony rządowego programu urzędnicy nie mogli złożyć wniosków - był bowiem kierowany do gmin posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.