reklama

Dworzec Gdańsk Wrzeszcz otwarty z blisko rocznym opóźnieniem [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Inwestycje Nie pod koniec 2022, lecz dopiero 30 listopada 2023 roku otwarto dla podróżnych dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz. Zajrzeliśmy do środka wyremontowanego obiektu.
reklama

Remont małego, ciasnego i zwyczajnie obskurnego dworca Gdańsk Wrzeszcz rozpoczął się latem 2021 roku. Początkowo przewidywano, że ponowne otwarcie nastąpi pod koniec 2022 roku. Potem termin ten przesunięto na połowę 2023 roku, a następnie na koniec września. Ostatecznie dworzec udało się udostępnić podróżnym 30 listopada 2023 roku.

W środku nadal ciasno

Ci, którzy liczyli na powiększenie dworca, mogą być rozczarowani. Choć kubatura dworca uległa zwiększeniu, a sam obiekt z zewnątrz wygląda na większy, a przede wszystkim wyższy, w środku jest w zasadzie tak samo ciasno, jak przed remontem. Z Gdańska Wrzeszcza korzysta niewiele mniej pasażerów niż z Gdańska Głównego (według UTK średniodobowo 29,52 tys. pasażerów we Wrzeszczu, średniodobowo 31,22 tys. w Gdańsku Głównym), a powierzchnia dla pasażerów jest znacząco mniejsza niż na dworcu głównym.

W holu głównym znajduje się pięć kas biletowych, 27 metalowych krzeseł, biletomat Polregio oraz niedziałające jeszcze wyświetlacze, które docelowo będą informować o najbliższych odjazdach pociągów. Choć z Wrzeszcza odjeżdża w ciągu dnia kilkaset pociągów, wyświetlacze są małe, zmieści się na nich jedynie kilka najbliższych odjazdów. Ściany holu głównego zdobią historyczne zdjęcia przedwojennego i powojennego dworca. W tej samej przestrzeni znajdują się także niewykorzystane jeszcze miejsca na automaty vendingowe. W dotychczasowej lokalizacji pozostała toaleta, która kosztuje 4 złote.

W budynku lada moment zacznie funkcjonować cukiernia. Jest to spory sukces kolejarzy, gdyż na dworcu Gdańsk Główny po czterech miesiącach od otwarcia po remoncie, kilkanaście lokali komercyjnych nadal świeci pustkami. Otwarta jest jedynie placówka Poczty Polskiej. Do otwarcia szykuje się dopiero drugi lokal komercyjny – apteka. Lokale w Gdańsku Wrzeszczu, do których się wchodzi od zewnątrz budynku, pozostają jeszcze niezagospodarowane. 

Ekologiczny dach

Z zewnątrz uwagę przykuwa nowa, wyższa, kanciasta i nieco strzelista bryła z dużym przeszkleniem holu głównego. Na dachu nowego dworca pojawiła się zieleń o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Znajdują się tam rośliny mało wymagające w uprawie i odporne na suszę, takie jak mchy i rozchodniki.

W okresach bez opadów zieleń będzie podlewana za pomocą deszczówki gromadzonej w zainstalowanych pod ziemią zbiornikach retencyjnych. Na dachu znajdują się także panele fotowoltaiczne, zaopatrujące obiekt w energię elektryczną. Ogrzewanie budynku odbywa się z wykorzystaniem pomp ciepła.

Remont dworca Gdańsk Wrzeszcz kosztował około 13 milionów złotych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama