reklama

Dworzec Gdańsk Główny otwarty [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
InwestycjePo niespełna czterech latach remontu dla podróżnych otworzył się dworzec kolejowy Gdańsk Główny. Obiekt zrewitalizowano i przywrócono jego historyczny wygląd. Odtworzono wiele detali, wymieniono posadzki, wyremontowano elewację oraz poszycie dachowe. Teraz dworzec w końcu jest funkcjonalny i cieszy oko.
reklama

Gdański dworzec świadkiem historii

Dworzec Główny w Gdańsku budowany był w latach 1894-1900 stylem neorenesansowym. Co ciekawe bliźniaczo podobny budynek możemy spotkać w... Opolu. Tamtejszy dworzec jest nieco starszy, a zaprojektował go ten sam architekt Paul Thömer. 

Pocztówka z 1903 roku, wyd. Kunstanstalt J.Miesler

Gdański dworzec był świadkiem historii i po wielu perturbacjach przetrwał do dziś. Po II wojnie światowej został spalony, później odbudowany, jednak bardzo brutalnie. Modernistyczni architekci uznali wszelkie dekoracje i zdobienia za zbędne niszcząc je doszczętnie. Kolejnemu podpaleniu uległ podczas strajków Grudnia '70, a gruntownej odbudowie w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy w holu głównym wybudowano antresolę handlową, która nie cieszyła się dużym powodzeniem i została zburzona. Do gruntownej renowacji budynku zaczęto przymierzać się w 2014 roku. Finalnie remont rozpoczął się pięć lat później, w 2019 roku.

reklama

Diabeł tkwi w szczegółach

Rewitalizację prowadzono bardzo dokładnie, konsultując nawet najmniejsze detale, zamierzeniem było przywrócenie możliwie najbardziej historycznego wyglądu obiektu. Udało się odnaleźć rysunki powykonawcze z 1908 roku oraz fotografie hali głównej z tego okresu. Dokonano również tak zwanej kreacji konserwatorskiej, czyli utworzenie nowych elementów spójnych z zabytkową architekturą. Przykładem takiej kreacji na gdańskim dworcu są drewniane witryny kasowe, które pierwotnie istniały, jednak po renowacji witryny stanowią jedynie przejścia do korytarza z kasami biletowymi. 

Zrewitalizowany hol główny

reklama

W holu głównym ciężko nie zauważyć kartuszy herbowych. Zgodnie z ówczesną tradycją przedstawiają one herby miast połączonych liniami kolejowymi w obrębie dyrekcji kolejowej w Gdańsku. Znajdziemy tam herby: Gdańska, Chojnic, Tczewa, Słupska, Kościerzyny, Kwidzyna, Lęborka i Szczecinka. Również witraże okienne zostały wstawione od nowa. Odtworzenie takich detali było niezwykle trudne mając do dyspozycji bardzo mały zbiór materiałów. 

- Projektantem witraży był o. Tomasz Jank z Gdańska. Zastosowano szkło katedralne, które daje efekt rozmycia, podobne rozwiązanie mogliśmy zobaczyć na dawnych pocztówkach. Nie da się z kolei określić pierwotnego koloru witraży, więc użyliśmy tego najbardziej pasującego do reszty budynku - mówi Zbigniew Brzeźiński, odpowiedzialny za koordynacje prac związanych z witrażami.

reklama

Warto dodać, że prób było wiele. Nie zawsze zaproponowany projekt zyskiwał aprobatę konserwatora zabytków, a więc trzeba było go poprawiać do skutku.

Odtworzone witraże w holu głównym dworca

Nowością jest przeszklone atrium przy korytarzu wschodnim dworca. Niegdyś była to przestrzeń otwarta - podwórko, z którego słońce wpadało przez nieistniejące dziś okna i oświetlało poczekalnię dla pasażerów czwartej klasy. Optymalnym rozwiązaniem było jego przeszklenie i udostępnienie podróżnym, którzy mogą  schodzić do piwnic, dotychczas wykorzystywanych jedynie na cele gospodarcze. Teraz uruchomiono tam sanitariaty, wybudowano nowy tunel, lokale użytkowe oraz poczekalnię dla dzieci.

Nowy tunel łączy dworzec Gdańsk Główny z tym istniejącym

[news:1459853]

Udogodnienia dla podróżnych

Podczas remontu wykonano również szereg prac zwiększających dostępność dworca Gdańsk Główny. Budynek wyposażono w rampy oraz windy dla osób poruszających się na wózku, oraz płytki guzikowe ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym. Zamontowano również makiety dworca w alfabecie Braille'a. Nie pomyślano z kolei o rowerzystach, ponieważ zabrakło jakiegokolwiek parkingu rowerowego. Podróżni wychodzący z dworca doznają z kolei widoku na betonową pustynię oraz główną arterię miasta.

Makieta dworca Gdańsk Główny

Na dworcu Gdańsk Główny można korzystać z nowych kas biletowych, punktu obsługi klienta PKP Intercity, punktu informacyjnego dworca, czy kompleksu toalet wraz z prysznicami. Oczekujący na pociąg mogą przysiąść na ławeczkach wewnątrz budynku i skorzystać z ogólnodostępnych gniazdek elektrycznych. Niestety na tym się kończy, bo mimo zapewnień PKP S.A. dotyczących komercjalizacji dworca, ten świeci pustkami. Według nieoficjalnych informacji, na dworzec powróci McDonald's.

Od poniedziałku, 31 lipca 2023 roku podróżni mogą korzystać z wyremontowanego dworca. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama