Remont Dużej Sceny to największa inwestycja prowadzona dotychczas przez Teatr Wybrzeże. W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny Teatru zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony, w wyniku czego stanie się prawdziwie nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie.
Mieszkańcy i turyści przede wszystkim zwrócą uwagę na przebudowaną szklaną fasadę frontową obiektu, którą widać z Targu Węglowego. Pojawi się na niej nowe szkło odżelazione z powłoką antyrefleksyjną, co poprawi parametry cieplne wewnątrz budynku i wygląd zewnętrzny. Przestrzeń Foyer nie będzie się już przegrzewać latem ani wychładzać zimą, zaś Słońce przestanie oślepiać osoby znajdujące się wewnątrz. Jak zapewnia Teatr Wybrzeże wyjątkowa przejrzystość szyb pozwoli przechodniom spacerującym po Targu Węglowym „zajrzeć” do nowoczesnego foyer i wpłynie pozytywnie na jakość przestrzeni publicznej.
Foyer i widownia nie do poznania
Duże zmiany przejdzie ciasne, niefunkcjonalne foyer, którego część zajmują dziś podmioty zewnętrzne.- Dzięki inwestycji obszar ten zostanie nowocześnie zaaranżowany, przebudowane zostaną toalety, szatnie, kawiarnia oraz kasy biletowe. Powierzchnia powiększy się o zlikwidowane lokale usługowe na parterze. Na piętro prowadzić będą efektowne schody, które, wraz z windą, będą stanowić główną komunikację użytkową – zachwala Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.
Przebudowę przejdzie także widownia. Zmiany pozwolą lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Wprawdzie liczba miejsc zmniejszy się, ale za to ze wszystkich 342 miejsc będzie zagwarantowana dobra widoczność. Dziś na widowni jest 408 miejsc, ale tylko 250 z nich zapewnia dobrą widoczność na scenę. Dzięki pracom widownia mocno zyska na estetyce, a także w końcu stanie się dostępna dla niepełnosprawnych. Zarówno w foyer jak na widowni przestanie być gorąco latem i chłodno zimą. Wszystko dzięki wymianie układu ogrzewania i klimatyzacji
Scena z lat 60. odejdzie do lamusa
Prawdziwą rewolucję przejdzie sama scena, użytkowana od lat 60. ubiegłego stulecia.- większość istniejących urządzeń mechaniki ( m.in. zapadnie, scena obrotowa), w które Duża Scena została wyposażona w latach 60-tych XX wieku, nie działa, lub działa wadliwie. Z tego względu spektakle przygotowywane są w formie statycznej. Wyposażenie sceny w nowoczesne elementy mechaniki pozwoli na tworzenie znacznie bogatszych i bardziej widowiskowych produkcji – informuje Grzegorz Kwiatkowski.
Scena będzie wyposażona zatem w zupełnie nowe urządzenia mechaniki, instalację elektroakustyczną, oświetlenie sceniczne i system inspicjenta.
Główne korzyści z modernizacji dla widzów
Jak informuje Teatr Wybrzeże dla widzów najważniejszymi i najbardziej odczuwalnymi zmianami będą:winda dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych (oznaczenia również w języku Braille’a, informacja głosowa), dostęp do pomieszczeń za pomocą bezpiecznych wygodnych schodów z poręczami, toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnychlikwidacja balkonu i zastosowanie przewyżki, która umożliwia komfortową widoczność sceny ze wszystkich 340 miejsc, nowy wyraz plastyczny sceny lepsza akustyka lepsze oświetlenie scenykomfort cieplny dzięki wprowadzeniu nowoczesnego systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacjipowiększenie i unowocześnienie foyer – likwidacja antresoli, pozwalająca na uzyskanie większej przestrzenizmiany funkcjonalne strefy wejściowej z szatnią oraz strefy kas biletowych – w tym również zwiększenie powierzchni holu
Teatr nie przewiduje utrudnień
Mimo gigantycznego zakresu prac Teatr Wybrzeże nie przewiduje znaczących utrudnień dla widzów. Wszystkie spektakle będą odbywać się na pozostałych scenach teatru. Instytucja nie obawia się także w związku z remontem odpływu widzów.- Teatr Wybrzeże dysponuje dużą ilością scen. Nasza oferta artystyczna jest niezwykle różnorodna i bogata, a frekwencja wynosi niemal sto procent. Zdecydowanie nie obawiamy się utraty części widzów – uspokaja Grzegorz Kwiatkowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.