Miasto Gdańsk planuje budowę pierwszego w mieście całorocznego, krytego lodowiska. Miałoby ono powstać na Ujeścisku, nieopodal nowej pętli tramwajowej położonej przy ulicy Warszawskiej. Przygotowując inwestycję opracowano cztery warianty budowy nowego lodowiska na Ujeścisku. Dwa z nich, oprócz budowy lodowiska z jedną lub dwiema taflami i torami do curlingu, zakładają także budowę basenu. Spośród tych wariantów wybrano jeden, który urzędnicy uznali za optymalny.
- Po przeprowadzonej analizie jako wariant docelowy, zarekomendowany został wariant najbardziej rozbudowany, obejmujący budowę lodowisko z dwiema taflami (rekreacyjną i treningową), torami do curlingu oraz budowę krytego basenu. Wariant ten zakłada dodatkowo etapowanie inwestycji - mówi w rozmowie z Portalem Puls Gdańska Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego UM w Gdańsku.
Plan zakłada, że etapy budowy obiektu będą następujące:
- Etap I - hala lodowiska rekreacyjnego z zapleczem szatniowym,
- Etap II - budynek basenu,
- Etap III - hala lodowiska treningowego wraz z dodatkowym zapleczem treningowym oraz zapleczem konferencyjnym i trybuną na 300 osób,
- Etap IV - hala do curlingu z trybuną na 115 osób i własnym zapleczem szatniowym oraz gastronomią.
- Zaistniała sytuacja epidemiczna oraz oszacowane w przygotowanej koncepcji bardzo wysokie koszty realizacji wariantu docelowego, rzutują znacząco na realizację dalszych faz inwestycji. Wskutek negatywnego wpływu pandemii na planowane dochody, miasto zmuszone zostało do ograniczenia wydatków inwestycyjnych, co powoduje, że na chwilę obecną nie zostały zabezpieczone środki na wdrożenie kolejnej fazy procesu inwestycyjnego lodowiska czyli opracowania dokumentacji technicznej - tłumaczy Izabela Kozicka-Prus.
Środki na budowę poszukiwane
Miasto Gdańsk obecnie stara się zabezpieczyć środki na opracowanie dokumentacji w przyszłorocznym budżecie. Brak pewności finansowania nie pozwala jednak na precyzyjne określenie terminów realizacji przedsięwzięcia. Według wstępnych założeń z października 2018 roku, zakończenie budowy pierwszego etapu, czyli samego lodowiska, mogłoby nastąpić w latach 2022-2024.Wybrany przez urzędników wariant jest najbardziej rozbudowanym i zapewniającym mieszkańcom najwięcej form rekreacji. Niestety ciągnie to za sobą znaczne koszty. Według wstępnych szacunków całkowity koszt realizacji inwestycji mógłby wynieść około 112 mln złotych. Dzięki etapowaniu inwestycji władze miasta nie będą musiały od razu dysponować pełną kwotą. Każdy z etapów będzie realizowany stosownie do aktualnych możliwości budżetowych. Magistrat szuka jednak już źródeł finansowania lodowiska.
- Miasto aktywnie poszukuje możliwości dofinansowania planowanej inwestycji, jedną z takich możliwości są środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, uruchamiane w ramach programów ogłaszanych przez Ministerstwo Sportu - mówi nam Izabela Kozicka-Prus.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.