Na obszarze inwestycji działa specjalistyczna jednostka Olympic Electra, wyposażona w sprzęt do relokacji głazów i przeszkód terenowych. Używa ona zaawansowanego systemu chwytakowego tzw. boulder picking spread dostarczonego przez firmę Utility ROV Services (UTROV). Technologia pozwala na bezpieczne usuwanie z dna obiektów o średnicy do 3 metrów, takich jak głazy, stalowe liny, drewno czy sieci.
Relokacja głazów na Bałtyku przygotowuje teren pod budowę Baltica 2
„Trwające prace przygotowawcze na morzu to już ostatni etap przed rozpoczęciem fazy budowy. Operacja relokacji głazów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i efektywność kolejnych etapów – instalacji fundamentów i innych elementów infrastruktury podwodnej. Jako lider części morskiej w projekcie Baltica 2 oraz firma, która zbudowała ponad 30 morskich farm wiatrowych na świecie, z dużą ekscytacją przystępujemy do zaawansowanych prac na Morzu Bałtyckim ” – powiedział Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, Ørsted.
„Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 właśnie „wychodzi w morze”. Instalację fundamentów i kolejnych komponentów zaplanowaliśmy na lata 2026 i 2027, a kampania relokacji głazów umożliwi nam rozpoczęcie fazy budowy na morzu. Mamy do przesunięcia aż około 10 tysięcy różnej wielkości obiektów. W cały proces zaangażowanych jest bezpośrednio kilkadziesiąt osób załogi statku, nie licząc jego obsługi, nadzoru ze strony inwestorów i specjalistycznych ekip, które wzięły udział w rozpoznaniu dna jeszcze na etapie badań ” – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
Baltica 2 dostarczy zieloną energię dla milionów Polaków już w 2027 roku
Oczyszczone dno morskie pozwoli na instalację fundamentów oraz systemów ochrony przeciwerozyjnej (ang. scour protection) w 2026 roku. W 2027 roku planowany jest montaż kabli wewnętrznych i eksportowych. Sprzęt UTROV był już wykorzystywany w innych projektach offshore, co gwarantuje sprawność i bezpieczeństwo prac.
Baltica 2 to największa morska farma wiatrowa w Polsce i inwestycja warta 30 miliardów złotych
Projekt powstaje we współpracy PGE i duńskiej spółki Ørsted. Baltica 2 będzie miała moc 1,5 GW, co pozwoli zasilić w zieloną energię około 2,5 miliona gospodarstw domowych. Farma zlokalizowana jest 40 km od polskiego wybrzeża, pomiędzy Ustką a Choczewem. Powstanie 107 turbin wiatrowych, każda o mocy 14 MW.
Budowa została oficjalnie zainaugurowana z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.
„30 miliardów złotych, 1,5 GW – liczby robią naprawdę imponujące wrażenie. To jest coś, co przekracza właściwie dotychczasowe miary i wyobrażenia o elektrowniach wiatrowych. Mówimy o największych turbinach na świecie oraz o przyszłości polskiej energii, ponieważ ta wielka inwestycja jest zaledwie częścią gigantycznego projektu w polską energetykę ” – powiedział Premier Donald Tusk.
Komentarze (0)