reklama

Ambitny 20-letni plan dla pasa nadmorskiego

Opublikowano:
Autor:

Ambitny 20-letni plan dla pasa nadmorskiego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Trwająca od roku przebudowa Domu Zdrojowego w Brzeźnie ma być preludium poważnych zmian, jakie czekają w najbliższych kilkunastu latach gdański pas nadmorski. Władze Gdańska przedstawiły przygotowaną koncepcję zagospodarowania tej części miasta. Celem jest zwiększenie atrakcyjności terenów nadmorskich i zbliżenie Gdańska do morza.
reklama

Nowe oblicze Brzeźna

Aby móc przystąpić do konkretnych działań, konieczne było najpierw opracowanie spójnej koncepcji dotyczącej tego, jak docelowo powinna wyglądać dzielnica. Koncepcja dla Brzeźna zakłada przywrócenie dzielnicy funkcji kurortu.

- Każdy kurort ma swoje centrum, plac publiczny. A Brzeźno jest kurortem i tak, chcemy je traktować, dlatego w procedowanym planie zagospodarowania planujemy tego rodzaju inwestycję: plac publiczny, otoczony pierzeją gastronomiczno-usługową. Musimy w tym celu uporządkować strukturę własnościową. Część obecnie funkcjonujących w Brzeźnie blaszanych budynków gastronomicznych znajduje się na działkach gminnych, część na działkach prywatnych. Będziemy rozmawiać z prywatnymi właścicielami, w jaki sposób te kwestie rozwiązać. Chcemy, by to serce kurortu, ten plac miał charakter woonerfa. Taka miałaby być ulica Krasickiego, a ulice dojazdowe również byłyby takimi mniejszymi woonerfami - tłumaczy wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

W planie jest również modernizacja brzeźnieńskiej promenady, czyli ulicy Jantarowej, dokończenie remontu alei Hallera, a także modernizacja ulicy Czarny Dwór. Miasto współpracuje z Gdańskimi Wodami nad stworzeniem koncepcji budowy w tym rejonie parku retencyjnego oraz oczyszczalni wód opadowych. Miasto nie zapomina też o molo, które także domaga się remontu. W jego przypadku wykonano już ekspertyzę stanu technicznego aby dowiedzieć się, jak szeroki powinien być zakres remontu. 

-  Promenada wybudowana wiele lat temu, wymaga gruntownego remontu i modernizacji. Wspólnie z zespołem GZDiZ w przyszłym roku będziemy uruchamiać pracę nad koncepcją - być może w drodze konkursu - gruntownej modernizacji i remontu promenady. Remontu wymaga również molo. Co roku przeznaczamy ok. 75 tys. zł. Na prace naprawcze, jednak molo wymaga również remontu generalnego. Powinniśmy przebudować prawą nasadę i rozbudować samą końcówkę mola. Tu prowadzimy prace przygotowawcze – przedstawił plany prezydent Aleksandrowicz.

Park Regana

Nadmorski Park Regana od kilku lat intensywnie zmienia się dzięki mieszkańcom, którzy zaproponowali, a następni przegłosowali wiele projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki nim w parku pojawiają się wyremontowane chodniki oraz nowe drogi rowerowe. Powstało także linarium, a w budowie jest oświetlenie parku i plac zabaw dla dorosłych. Miejskie władze planują w celu ożywienia tego miejsca zastosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Usługi uzdrowiskowe, hotelowe, kurortowe powinny mieć miejsce w pasie nadmorskim. Chcemy, by ten potencjał wrócił do Brzeźna w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Będziemy prowadzić działania w kierunku budowy m.in. mariny i rozbudowy infrastruktury nadmorskiej. Dziś tysiące mieszkańców i mieszkanek Gdańska korzysta z Parku Reagana, chcemy, by było ich jeszcze więcej. Dlatego chcemy poprawić jakość usług gastronomicznych w tym rejonie, poprawić jakość usług wzdłuż traktu, którym te tysiące mieszkańców i mieszkanek Gdańska chodzą. Gdańskie Nieruchomości przygotowują obecnie procedurę wydzierżawienia terenu wokół Parku, by mogły powstać bary i restauracje. W koncepcji przygotowane są także wytyczne architektoniczne, po to, by powstałe obiekty wpisywały się w parkowe otoczenie – tłumaczy Piotr Grzelak.

Jelitkowo

Tę dzielnicę czeka w przyszłości zmiana układu ścieżek w parku. Z uwagi na zabytkowy charakter tego miejsca, koncepcja dotycząca zmian w Jelitkowie jest uzgadniana z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. 

- Wioska rybacka w Jelitkowie, ulica Bałtycka to serce Jelitkowa, dlatego chcemy, by te cenne miejsce pozostało w rękach publicznych, w którym będzie eksponowana sztuka, rękodzieło, a także będzie gastronomia. Chcemy, by było to stare-nowe centrum Jelitkowa. Procedowany jest plan zagospodarowania przestrzennego, który niedługo będzie wysyłany do uzgodnień, a który zakłada zachowanie charakteru wioski rybackiej i utrzymania tych terenów w rękach publicznych. Będzie zakładał również sfinansowanie infrastruktury poprzez uzupełnienie jej zabudową ekstensywną, kameralną. Sfinansujemy więc remont chat, które wymagają ogromnych nakładów, ale są na tyle cenne, że warto by pozostały publiczną własnością – objaśnia wiceprezydent Grzelak.

Warto podkreślić, że przedstawione założenia to w większości dopiero koncepcje rozwoju obszaru pasa nadmorskiego. Realizacja wszystkich planów to złożone, wieloetapowe zadanie. Według wstępnych szacunków miejskich władz, wykonanie wszystkich przedstawionych planów może zająć około 15-20 najbliższych lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama