reklama

Wiceminister infrastruktury: Nie chcemy takiej sytuacji jak po remoncie dworca w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

Wiceminister infrastruktury: Nie chcemy takiej sytuacji jak po remoncie dworca w Gdańsku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej chce, aby grupa PKP poprawiła kwestię zagospodarowania przestrzeni dworcowej w nowych lub zmodernizowanych obiektach. Jako przykład złego wykorzystania dworców wskazał Gdańsk Główny.
reklama

Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, zauważa problem wskazywany od wielu lat przez dziennikarzy, ekspertów oraz społeczników. Ładne, wyremontowane, lecz puste dworce to systemowy problem Polskich Kolei Państwowych. Nowe lub wyremontowane dworca stoją puste, bo nikt nie chce wynajmować przestrzeni za gigantyczne stawki. Odpowiedzialna za zarządzanie nimi spółka PKP S.A. domaga się od potencjalnych najemców ogromnych stawek, często zbliżonych do czołowych galerii handlowych w Polsce. 

Jako przykłady złej komercjalizacji obiektów przez spółkę PKP S.A. wiceminister wymienił Warszawę Centralną oraz Gdańsk Główny. 

– Nie chcemy takiej sytuacji, gdy po wydaniu 140 milionów złotych na remont dworca w Gdańsku Głównym, nie ma niemal żadnej powierzchni komercyjnej tam wynajętej w ponad pół roku po jego otwarciu – ocenia Piotr Malepszak, wiceszef resortu infrastruktury.

Od otwarcia w sierpniu 2024 roku skomercjalizować udało się w Gdańsku jedynie dwa lokale niezwiązane z usługami kolejowymi. Od początku w tunelu funkcjonuje placówka Poczty Polskiej, zaś od kilku miesięcy jeszcze całodobowa apteka.

Oferta w Gdańsku

Kilka miesięcy temu przeanalizowaliśmy oferty na najem lokali w budynku gdańskiego dworca. Przykładowo za najem lokalu o powierzchni niecałych 17 metrów kwadratowych, położonego w podziemiach, PKP oczekiwało czynszu w wysokości co najmniej 300 złotych za metr kwadratowy. Potencjalny najemca musiałby zatem płacić niespełna 5 tysięcy złotych czynszu miesięcznie.

Dla lokalu w tunelu o powierzchni nieco ponad 70 m2 cena wywoławcza wynosiła 185 zł za metr, a więc czynsz wynosił ponad 13 tysięcy złotych miesięcznie. Za 31-metrowy lokal w tunelu trzeba było zapłacić co najmniej 6200 zł miesięcznie.

Warto dodać, że lokale są w stanie deweloperskim, a więc potencjalny najemca musi zainwestować kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie takiego lokalu. 

[news:1474605]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama