Transakcja jest korzystna dla obu stron. Uniwersytet Gdański pozbył się budynku, który znajduje się z dala od jego kampusu. Politechnika Gdańska kupiła natomiast obiekt znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków do niej należących. Przekazanie nieruchomości odbyło się na przełomie listopada i grudnia. Przed zakupem PG przeanalizowała stan techniczny budynku oraz możliwość dopasowania go do realizacji zadań uczelni.
Nabyta za 24 mln złotych nieruchomość to duży, zabytkowy gmach położony przy ulicy Sobieskiego 18, o ciekawych walorach architektonicznych. Będzie to kolejny cenny zabytek należący do Politechniki Gdańskiej.
– Nieruchomość, wraz z najważniejszą jej częścią, czyli Gmachem Wydziału Chemii UG, posiada unikatowe walory architektoniczne i urbanistyczne – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Wraz z naszym kampusem determinuje charakter całej dzielnicy. Siostrzany historycznie w swej stylistyce i architekturze budynek w naturalny sposób uzupełni zasoby naszej uczelni, świetnie wpisując się przy tym w przestrzeń edukacyjną tej części miasta – dodaje.
Pieniądze ze sprzedaży dawnego wydziału Chemii Uniwersytet Gdański przeznaczy na rozbudowę swojego kampusu.
- Cieszymy się, że budynek będzie częścią kampusu Politechniki Gdańskiej, który de facto go otacza. Środki pozyskane ze sprzedaży obiektu przeznaczymy na dalszy rozwój kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie – dodaje rektor UG prof. Piotr Stepnowski.
Okazały zabytek do remontu
Nowa nieruchomość PG to pięciokondygnacyjny budynek naukowo-dydaktyczny, wyposażony w pełnowymiarową halę sportową. Jego powierzchnia to 8 tys. metrów kwadratowych. W skład obiektu wchodzi także pawilon biblioteczny o powierzchni 900 metrów kwadratowych, mniejsze budynki magazynowe oraz warsztatowe.
Politechnika Gdańska chce teraz wyremontować zarówno budynek, jak i przylegające do niego otoczenia. Po modernizacji znajdą się tam laboratoria, z których będą korzystali pracownicy Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. W obiekcie będą kształcić się także studenci. Początkowo w salach dydaktycznych będą się uczyli studenci pierwszoroczni, dla których co roku organizowane są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych. Sala sportowa będzie natomiast wynajmowana pracownikom uczelni, a później także komercyjnie. Budynek po byłej bibliotece przejmie Centrum Morskich Technologii Militarnych PG,
Starania o przejęcie budynku przez PG trwały od lat.
- Źródła archiwalne podają, że pierwsze starania o przejęcie obiektu Politechnika Gdańska podjęła już w 1947 r. Cenny budynek został jednak wówczas przyznany Wydziałowi Farmacji Akademii Lekarskiej – mówi Mariusz Miler, kanclerz PG. – Od kilku dni jesteśmy już gospodarzami tego terenu, o łącznej powierzchni około 2,5 ha wraz z zabudowaniami, co pozwoli nam na realizację zadań statutowych. Zdajemy sobie jednak sprawę, jak wiele wyzwań jeszcze przed nami, gdyż przywrócenie tego zabytkowego obiektu do świetności będzie wymagało szerokich działań, znacznych środków i ciężkiej pracy - dodaje.
Dawne seminarium nauczycielskie
Dawny gmach Wydziału Chemii UG powstał w latach 1905-1908, a więc kilka lat później od Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Obiekt wykonano w stylu renesansu niemieckiego. Początkowo mieściło się tutaj Katolickie Królewskie Seminarium Nauczycielskie.W czasach Wolnego Miasta Gdańska w budynku mieściła się Szkoła Rzemiosł i Gospodarstwa Domowego, szkoła średnia dla dziewcząt oraz stowarzyszenie sportowe. W 1945 roku nieznacznie uszkodzony gmach stał się siedzibą wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wojskowego, a następnie w jego części zaczęło funkcjonować Liceum Spółdzielcze. W 1947 roku obiekt przyznano Wydziałowi Farmacji Akademii Lekarskiej. Od 1948 r. był siedzibą Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.