reklama

PIT 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem

Opublikowano:
Autor:

PIT 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Już lada moment będziemy musieli rozliczyć się z obowiązków podatnika wobec państwa. Obowiązek dotyczy wszystkich osób, które w zeszłym roku uzyskały opodatkowane dochody. Jeżeli tego nie zrobimy, grozi nam surowa kara finansowa. Sprawdź, jaki PIT wybrać oraz jak złożyć deklarację podatkową.
reklama

Który PIT wybrać?

Wszystko zależy od okoliczności. Mamy do wyboru kilka rodzajów deklaracji PIT. Najpopularniejsze są PIT-y 36 oraz 37, ponieważ składają je osoby uzyskujące przychody z umów o pracę, zlecenia i o dzieło. Poniżej prezentujemy pełną listę wraz z adnotacjami:

  • osoby rozliczające się z umów: o pracę, o dzieło, zlecenie - PIT-36 lub PIT-37
  • osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu, podatku liniowego lub karty podarunkowej - odpowiednio PIT-28, PIT-36L, PIT-16, PIT-16A
  • osoby rozliczające się z m.in. odpłatnego zdobycia papierów wartościowych - PIT-38
  • osoby rozliczające się z tytułu zbycia nieruchomości - PIT-39
Warto dodać, że jeżeli ktoś uzyskuje dochody z najmu prywatnego, musi również wypełnić PIT-28.

reklama

Gdzie i jak złożyć deklarację?

Od 15 lutego będzie można rozpocząć składanie deklaracji PIT. Najwygodniej zrobić to z użyciem systemu e-PIT, do którego zalogujemy się np. przez Profil Zaufany. Narzędzie Ministerstwa Finansów pozwala zaakceptować, zmodyfikować lub odrzucić automatycznie przygotowany dokument. Jeżeli chcemy, również sami możemy wypełnić deklarację.

Do 28 lutego 2024 należy złożyć:

  • PIT-16 i PIT-16A
Do 30 kwietnia 2024 należy złożyć:

  • PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Jeżeli chcemy złożyć korektę deklaracji, mamy na to czas do 5 lat od roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Korektę również możemy złożyć osobiście lub przez portal e-PIT.

reklama

Podatnicy, którzy złożyli PIT tradycyjnie lub pocztą, otrzymają zwrot w ciągu 3 miesięcy. Najszybciej pieniądze otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny (30 dni), a później (45 dni), osoby korzystające z e-PIT.

Co zrobić, gdy zapomnimy złożyć PIT?

Choć brzmi to kuriozalnie, jeżeli zapomnimy złożyć deklaracji podatkowej w terminie, najlepiej... donieść na siebie. Odpowiedzialności możemy uniknąć, składając tak zwany czynny żal, przed wykryciem przestępstwa przez organy skarbowe.

Za niezłożenie PIT-u grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych (ta nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia, ani przekraczać jej czterystukrotności). W grę wchodzi również kara pozbawienia wolności, albo obie jednocześnie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama