reklama

Oszuści próbują wyłudzać kredyty na kradzione dokumenty. Kilka razy dziennie!

Opublikowano:
Autor:

Oszuści próbują wyłudzać kredyty na kradzione dokumenty. Kilka razy dziennie! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Codziennie udaremnianych jest kilka prób zaciągnięcia kredytu z wykorzystywania cudzej tożsamości poświadczonej skradzionym dokumentem. Średni kredyt to kilkanaście tysięcy złotych.
reklama

W drugim kwartale tego roku oszuści z województwa pomorskiego próbowali zaciągnąć 136 kredytów posługując się cudzymi dokumentami tożsamości. Rok wcześniej było o 14 prób mniej. Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów to dla naszego województwa to aż 37 tysięcy złotych.

Powyższe dane opracowane przez Związek Banków Polskich na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej S.A dotyczą jednak tylko przypadków udaremnionych. Skala kredytów, które oszustom udało się zaciągnąć może być większa.

Działa edukacja ekonomiczna i bankowa

Blokowanie prób zaciągnięcia kredytu na podstawie cudzej tożsamości możliwe jest dzięki szybkiemu zastrzeganiu skradzionych i zgubionych dokumentów w bankach. Każdego miesiąca Polacy zgłaszają do międzybankowego systemu ponad 10 tysięcy utraconych dokumentów, które mogłyby posłużyć oszustom do wyłudzenia kredytu.

– W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii Covid-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej. Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność, tym samym apelujemy o ostrożność. A w sytuacji, gdy jednak utracimy nasze dokumenty prosimy o możliwie jak najszybsze ich zastrzeżenie w banku – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Jak zaznacza Pietraszkiewicz, swoje utracone dokumenty powinny zastrzegać nie tylko osoby, które posiadają konta lub produkty bankowe. Osoby, które nigdy wcześniej z usług bankowych nie korzystały, też mogą stać się ofiarami wyłudzających kredyty i pożyczki.

Procedura postępowania po utracie dokumentu

Poniżej prezentujemy procedurę postępowania w przypadku utraty dokumentów tożsamości np. dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu.

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy/miasta lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama