reklama

Nowe kotły w gdańskiej elektrociepłowni zmniejszają zużycie węgla i emisję CO2

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Biznes Rok temu w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku oddana została do eksploatacji nowa kotłownia, z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. Technologia wpłynęła na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w gdańskiej elektrociepłowni.
reklama

Kotły elektrodowe pełnią w gdańskiej elektrociepłowni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest funkcja rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni.

Druga funkcja umożliwia dodatkową produkcję zielonej energii poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca) w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na „zielone ciepło”. 

- W grudniu 2022 roku oraz w styczniu, lutym i marcu 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska niemalże 8500 GJ „zielonego ciepła”. Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto spalenia 440 ton węgla i ograniczono emisję CO2 do atmosfery o ponad 920 ton. Taki efekt redukcji CO2 osiąga w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni ponad 50 hektarów - podkreśla Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku.

Dwa kotły o mocy 35 MW pracujące przez 700 godzin każdy, czyli mniej więcej miesiąc, wyprodukowałyby niemalże 200 000 GJ „zielonego ciepła”, unikając spalenia blisko 10 000 ton węgla i emisji 20 000 ton CO2. Tyle dwutlenku węgla redukuje w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni 2000 hektarów. To tak, jakby posadzić las o powierzchni większej od całej dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama