reklama

Czy Gdańsk będzie miastem przyszłości? Powstał raport

Opublikowano:
Autor:

Czy Gdańsk będzie miastem przyszłości? Powstał raport - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością opublikowało wyniki raportu dotyczącego polskich miast aspirujących do roli miasta przyszłości. Gdańsk znalazł się w nim poza podium.
reklama

Nasze miasto znalazło się na czwartym miejscu w rankingu aglomeracji, które mają szansę najszybciej uzyskać status miasta przyszłości. Gród Neptuna został wyprzedzony przez Warszawę, Wrocław i Katowice. Gdańsk znalazł się poza podium ex aequo z Poznaniem. Na dalszych pozycjach znalazły się Łódź i Kraków. 

- Najprawdopodobniej większość z nas do 2050 roku będzie mieszkać w miastach. Przygotowując ranking polskich miast przyszłości, zależało nam na zdiagnozowaniu stanu gotowości naszych aglomeracji do sprostania wyzwaniom, które niesie przyszłość. A te, okazuje się, nie są wcale tak optymistyczne, jak moglibyśmy się spodziewać. Czeka nas wiele wyzwań, którym sprostać mogą jedynie współpracujące ze sobą i świadome problemu władze, organizacje społeczne i przedstawiciele firm, które będą miały udział w transformacji miast w perspektywie kolejnych trzech dekad. Gdańsk ma ambicje i predyspozycje, by stać się miastem przyszłości, jednak obecnie ustępuje liderom zestawienia – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Grupie Saint-Gobain, która jest inicjatorem rankingu „Polskie Miasta Przyszłości 2050”.  

reklama

Gdańsk zajął jednak najlepszą pozycję w podrankingu "mieszkalnictwo", w której analizowano certyfikowaną wielokryterialnie powierzchnię mieszkalnej w przeliczeniu na mieszkańca. Owa wielokryterialna certyfikacja bierze pod uwagę zaawansowanie technologiczne i środowiskowe inwestycji mieszkaniowych. 

- Tworząc pierwszy ranking Polskich Miast Przyszłości 2050, skupiliśmy się na głównych obszarach ich funkcjonowania i mierzalnych wskaźnikach. W kategoriach uwzględniających analizę budynków odnieśliśmy się do wielkości powierzchni budynków, które uzyskały certyfikaty poświadczające ich najwyższy standard w przeliczeniu na mieszkańca. W analizie czwartej z kategorii – transportu - posłużyliśmy się danymi „Rankingu elektromobilnych miast” Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych – wyjaśnia metodologię powstania rankingu Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, współautor rankingu.

reklama

Pozostałe miasta zapunktowały w rankingu innymi cechami. Warszawa osiągnęła najwyższe lub prawie najwyższe noty we wszystkich podrankingach. Wrocław, zdaniem autorów, osiągnął drugie miejsce dzięki zrównoważonemu rozwojowi. Poznań zajął taką samą pozycję jak Gdańsk dzięki polityce transportowej. 

Najgorszą ocenę Gdańsk osiągnął w podrankingu "transport", gdzie zajął przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Kraków. 

Pełne opracowanie raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 wraz z opisem metodologii i jego powstania, a także ze scenariuszami przyszłości, znajdują się na stronie miastaprzyszlosci2050.pl.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama