reklama

Schrony przeciwlotnicze tylko dla nielicznych. W dodatku wymagają remontu [MAPA]

Opublikowano:
Autor:

Schrony przeciwlotnicze tylko dla nielicznych. W dodatku wymagają remontu [MAPA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk W schronach przeciwlotniczych w razie zagrożenia będzie mogło ukryć się tylko kilka procent mieszkańców Gdańska. Co więcej, tego typu obiekty wymagają remontów. Urzędnicy wskazali, gdzie jeszcze mieszkańcy mogliby szukać schronienia na wypadek ewentualnego zagrożenia.
reklama

Trwająca wojna w Ukrainie wzbudziła wśród Polaków obawy o nasze własne bezpieczeństwo. Mieszkańcy Gdańska zaczęli interesować się liczbą i stanem znajdujących się w mieście schronów przeciwlotniczych.

Warto podkreślić, że obecnie nic nie wskazuje na to, aby Polska mogła czuć się zagrożona atakiem militarnych. Trwająca za naszą wschodnią granicą wojna pokazuje jednak, że pokój w żadnym miejscu na świecie nie jest wieczny. W związku z tym zainteresowanie mieszańców kwestią dostępności m.in. schronów przeciwlotniczych jest słuszne, także w czasie pokoju. Jak się okazuje, w przypadku ewentualnego ataku militarnego na Gdańsk, mieszkańcy nie powinni liczyć na miejsce w takim schronie.

- Na terenie Gdańska budowle ochronne znajdują się w budynkach wielorodzinnych (blokach, kamienicach) należących do zarządców spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz Gdańskich Nieruchomości. Nie zapewniają one jednak schronienia dla wszystkich lokatorów – informuje w rozmowie z portalem Puls Gdańska Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego UM w Gdańsku. - Na terenie miasta Gdańska znajduje się 285 schronów, których pojemność stanowi około 7% zabezpieczenia mieszkańców. Budowle ochronne wymagają remontu – dodaje.

Urzędnicy wskazują, że kwestia zapewnienia schronienia ludności na wypadek wojny nie jest uregulowana prawnie, stąd brak miejsca w schronach dla wszystkich mieszkańców.

- Na terenie kraju nie ma jednolitego systemu ochrony schronowej, zapewniającego bezpieczne ukrycia dla wszystkich mieszkańców – mówi Jędrzej Sieliwończyk.

Jak informuje magistrat, gdyby nastąpiła ewentualna konieczność udania się do kryjówek, mieszkańcy zostaliby powiadomienie odpowiednimi komunikatami, dźwiękami syren oraz za pomocą komunikatów ogłaszanych w radiu, telewizji i w Internecie.

Jeśli nie w schronie, to gdzie szukać schronienia?

Wobec braku dostatecznej liczby schronów urzędnicy wskazali inne miejsca, gdzie mogliby się kryć mieszkańcy w przypadku zagrożenia.

- Mieszkańcy zamieszkujący inne budynki (bloki), domy jednorodzinne powinni wykorzystać jako schronienie piwnice, garaże podziemne znajdujące się w budynku. Jako schronienie mogą wykorzystać także ogólnodostępne miejsca takie jak, parkingi podziemne, przejścia podziemne – tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk.

W przypadku narastającej eskalacji zagrożenia wojennego może zostać także ogłoszona konieczność ewakuacji ludności z miasta na tereny innych gmin województwa pomorskiego.

W Gdańsku schrony znajdują się między innymi pod jednym z peronów stacji Gdańsk Główny, pod biurowcem C200 przy Marynarki Polskiej, na terenie byłego szpitala położniczego przy ulicy Klinicznej, a także w samym centrum, przy ul. Olejarnej 3, gdzie mieści się klubogaleria bunkier. W przypadku zagrożenia wojną obiekt może zostać przywrócony do pełnienia pierwotnej funkcji.

Co ciekawe, jednemu ze schronów kilka lat temu groziła rozbiórka. Mowa o obiekcie pod peronem na stacji Gdańsk Główny. Podczas przedłużania trasy SKM do Gdańska Śródmieścia fragment schronu kolidował z przebiegiem nowego odcinka linii kolejowej. Rozważano rozbiórkę całego obiektu, jednak ostatecznie jego fragment udało się zachować.

Lista największych schronów i bunkrów w Gdańsku:

  • Schron pod szpitalem przy ul. Klinicznej
  • Schron pod biurowcem C-200 przy ul. Marynarki Polskiej 
  • Bunkier przy ul Olejarnej (obecnie klub)
  • Schron obok Hali Dominikańskiej (przez wiele lat kręgielnia)
  • Schron pod peronem SKM stacji Gdańsk Główny
  • Schron przy Muzeum II Wojny Światowej, Plac Władysława Bartoszewskiego

Mapa schronów w Gdańsku

Na stronie internetowej Państwowej Straży Pożarnej dostępna jest mapa schronów i miejsc doraźnego schronienia, w tym budowli ochronnych pełniących rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i innymi zagrożeniami. Dzięki tej mapie można łatwo znaleźć miejsce schronienia poprzez wpisanie adresu lub korzystanie z bieżącej lokalizacji.

Na mapie wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia. Na centralnej mapie znalazły się schrony i miejsca doraźnego schronienia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Nie znajdziemy tam schronów i ukryć znajdujących się w budynkach prywatnych.

Interaktywna mapa jest dostępna pod adresem: strazpozarna.maps.arcgis.com

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama