W trakcie wakacyjnego sezonu na gdańskich plażach można spotkać tysiące mieszkańców oraz turystów. Długość oraz szerokość plaż sprawia, że nawet w najcieplejszych dniach sezonu każdy znajdzie dla siebie kilka metrów kwadratowych złotego piasku. Na podkreślenie zasługuje czystość i stopień zadbania samych plaż i okolicznej infrastruktury. W sezonie turystycznym plaże są sprzątane codziennie.
Chętni na opalanie się nad Zatoką Gdańską zazwyczaj wybierają jedną z sześciu najpopularniejszych plaż w Gdańsku:
- Jelitkowo
- Brzeźno
- Westerplatte
- Stogi
- Górki Zachodnie
- Wyspa Sobieszewska
Plaża Gdańsk Jelitkowo
Kąpielisko w Jelitkowie leży na granicy Gdańska i Sopotu, z dala od miejskiego zgiełku. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada łącząca centrum Sopotu z Brzeźnem. To idealne miejsce na spacer, drobne zakupy lub posiłek w jednej z kilku restauracji i barów. Równolegle do promenady biegnie szeroka ścieżka rowerowa, na której oprócz cyklistów można też spotkać fanów rolek oraz hulajnóg elektrycznych.Przy głównym wejściu na plażę w Jelitkowie znajduje się również założony w 1875 roku Park Jelitkowski. Niegdyś park kuracyjny dziś służy przede wszystkim jako miejsce ucieczki od promieni słonecznych oraz miejsce spotkań i spacerów. Nieopodal głównego wejścia na plażę swoje ujście do morza ma Potok Jelitkowski, który na ostatnich swoich metrach wije się po plaży dodając tej okolicy uroku.
Licząca kilkaset metrów linii brzegowej plaża jest szeroka oraz pełna dodatkowych atrakcji, które szczególnie przypadną do gustu rodzinom z dziećmi. Znaleźć tam można bowiem m.in.: boisko do siatkówki, bramki do beach socera i piłki ręcznej, plenerową siłownię oraz brodziki i zjeżdżalnie wodne.
W Jelitkowie działają dwa strzeżone kąpieliska miejskie. Jelitkowo należy do najwyżej ocenianych polskich plaż według użytkowników portalu TripAdvisor. Wyższą ocenę mają jedynie kąpieliska w Sopocie oraz Świnoujściu.
Na plażę można dojechać samochodem, tramwajami linii 2, 4, 6 i 8 oraz autobusami linii 117 i 227.
Plaża Gdańsk Brzeźno
Brzeźnieńska plaża należy do najbardziej obleganych w Gdańsku. Mieszkańcy i turyści doceniają znajdujące się tutaj 140-metrowe molo oraz położony się tuż za promenadą Park im. Prezydenta Ronalda Reagana oraz Park Brzeźnieński im. Jerzego Haffnera.Dużym atutem okolic tej plaży jest dawny Dom Zdrojowy, który powstał na początku XIX wieku z inicjatywy Jerzego Haffnera. Obecny budynek pochodzi jednak z późniejszego okresu, bo z roku 1893. Obiekt przez ostatnie lata przechodził renowację. Obecnie jest jedną z wizytówek dzielnicy.
Przy nadmorskiej promenadzie w Brzeźnie można znaleźć kilkanaście restauracji oraz punktów gastronomicznych. Jedna z restauracji (Rybka) znana jest z programu TVN Kuchenne Rewolucje. Znana restauratorka przeprowadziła w niej udaną rewolucję. Budki ze słodkimi przekąskami i restauracja znajdują się również przy molo. Wzdłuż promenady ustawione są automaty z wodą pitną (darmową) - zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Sama plaża strzeżona jest przez ratowników wodnych – zarówno na kąpielisku koło molo, jak i na wysokości Domu Zdrojowego. Na samej plaży, dla fanów sportu przygotowano m.in. boiska do gry w piłkę ręczną i siatkową. W Brzeźnie znajduje się Stadion Letni, na którym odbywają się m.in zawody siatkówki plażowej.
W 2021 roku plaża została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nadmorski pas w Brzeźnie cieszy się też popularnością wśród rowerzystów oraz rolkarzy. Szeroka ścieżka rowerowa oraz stojaki przy wejściach na plażę zachęcają do przyjazdu jednośladem.
W okolicy kąpielisk znajduje się również duży plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami, huśtawkami czy grami elektronicznymi.
[news:1191128]
Na plażę można dojechać samochodem, tramwajami linii 3 i 5 oraz autobusami linii 148.
Plaża Gdańsk Westerplatte
Niegdyś plaża na Westerplatte cieszyła się ogromnym zainteresowaniem turystów. Przed I wojną światową na terenie półwyspu znajdowało się prężnie działające uzdrowisko. Według szacunków z roku 1886 miejsce to w sezonie letnim odwiedzało 100 tysięcy osób.Plaża na Westerplatte straciła jednak swoją dawną atrakcyjność i popularność. Dziś na tej niewielkiej, niepozornej plaży położonej niedaleko Portu Północnego spotkać można mniej turystów. Plaża nie jest strzeżona, jednak nie odstrasza to amatorów kąpieli morskich i słonecznych.
Przy tej plaży nie znajdziemy zbyt wielu punktów gastronomicznych czy dodatkowych atrakcji. Przed lub po wizycie na plaży można jednak zwiedzić teren dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Na plażę można dojechać samochodem oraz autobusami 106, 138 oraz 606.
Plaża Gdańsk Stogi
Plaża na Stogach to drugie, po Brzeźnie, najpopularniejsze miejsce słonecznych kąpieli mieszkańców Gdańska oraz turystów. Jest to też jedna z najnowocześniejszych plaż, patrząc pod kątem infrastruktury. Na kąpielisku znajduje się dowództwo Wodnych Służb Ratunkowych oraz punkt medyczny. Na miejscu znajdują się boiska do gry w piłkę plażową: siatkówkę oraz piłkę nożną na piasku.Dzięki znajdującemu się nieopodal terminalowi kontenerowemu DCT, plaża ma swój niepowtarzalny, portowy klimat. Miejsce to jest niezwykle często fotografowane wieczorami, kiedy oświetlone portowe dźwigi pięknie prezentują się na tle ciemnej wody Zatoki Gdańskiej.
Plażę na Stogach okalają szerokie wydmy oraz las. Wśród drzew zawsze można spotkać sporo amatorów pieszych wędrówek, rowerzystów oraz dzikich zwierząt. W lasach na Stogach przy odrobinie szczęścia można trafić nawet na łosia.
[news:1036763]
Plaża na Stogach ma długość 4 km, a jej szerokość w niektórych miejscach dochodzi do 100 metrów.
Na Stogach znajduje się też fragment plaży dedykowany osobom, które lubią opalać się nago. Plażowicze lubiący kontakt z naturą w stroju Adama i Ewy swoje ręczniki i parawany rozkładają w okolicy wejścia numer 23. To właśnie na prawo od tego miejsca rozciąga się obszar nieoficjalnie uznawany za plażę nudystów.
Stogi to druga w Gdańsku najlepiej oceniana plaża według użytkowników portalu TripAdvisor. Plaża ma ocenę 4,5/5 na podstawie 159 opinii.
Dojazd na tę plażę możliwy jest samochodem (jednak liczba miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona) lub tramwajami linii 8 oraz 9.
[news:1149231]
Plaża Gdańsk Górki Zachodnie
Plaża w Górkach Zachodnich oddalona jest od centrum miasta, dzięki czemu jest tu mniej plażowiczów. Wybierana jest przede wszystkim przez amatorów kąpieli wodnych i słonecznych, którym nie zależy na dodatkowych atrakcjach. Przy samej plaży nie znajdziemy bowiem żadnych boisk, punktów gastronomicznych.[yt:6e5sX0UDbfY]
Co ważne, kąpielisko nie jest strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dojazd na plażę w Górkach Zachodnich możliwy jest autobusem 111 oraz samochodem. Osoby wybierające się na tą plażę muszą się liczyć z tym, że spacer z przystanku autobusowego lub parkingu do plaży może zająć około 20 minut.
Plaża Gdańsk Wyspa Sobieszewska
Najbliżej natury można plażować na Wyspie Sobieszewskiej. Szeroka, pozbawiona dodatkowych atrakcji plaża jest idealna dla osób, które chcą być bliżej natury. Tutejsza plaża uchodzi bowiem za prawdziwą oazę spokoju. Plażowicze nie znajdą tutaj wypożyczalni skuterów wodnych czy innego głośnego sprzętu.[yt:Nbk95aQG7yg]
Plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest też idealnym miejscem dla pasjonatów spacerów. Wzdłuż plaży znajduje się leśny szlak turystyczny, a w okolicy rezerwat przyrody Ptasi Raj, w którym żyje ponad 200 skrzydlatych gatunków.
Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się również plaża Orle, której znak rozpoznawczy to wysoka wieża na wydmach. Idąc plażą z Orla w kierunku ujścia Wisły dotrzemy do Świbna i rezerwatu Mewia Łacha. W tym miejscu można spotkać oprócz turystów również foki. Znajduje się tu miejsce odpoczynku fok żyjących na wolności. W kwietniu 2016 roku Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku wykonał zdjęcie, na którym utrwalono liczące prawie 300 osobników stado.
Na wyspie znajdują się trzy strzeżone przez ratowników kąpieliska. W pobliżu znajduje się duża ilość campingów oraz pól namiotowych. Choć Sobieszewo jest częścią Gdańska, to panuje tu bardziej klimat spokojnej nadmorskiej osady.
Na Wyspę Sobieszewską można dojechać samochodem lub autobusami numer 112 i 186 oraz rowerowym autobusem 612.
[news:1343896]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.