reklama

Jarmark św. Dominika 2023 - atrakcje, jedzenie, parkingi [INFORMATOR]

Opublikowano:
Autor:

Jarmark św. Dominika 2023 - atrakcje, jedzenie, parkingi [INFORMATOR] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Turystyka Tradycja odbywającego się w Gdańsku Jarmarku św. Dominika (nazywany też Jarmarkiem Dominikańskim) sięga 1260 roku. Od tego czasu impreza mocno zmieniła swój charakter. Obecnie jest to jedna z największych imprez plenerowych w Europie. Nadal jednak do grody Neptuna ściąga setki kupców oraz tysiące turystów. Sprawdzamy, jakie będzie wyglądała 763. edycja tego wydarzenia. Hasło tegorocznego Jarmarku brzmi “Wracam, bo lubię”.
reklama

Jarmark św. Dominika - historia

Tradycja imprezy sięga 1260 roku, kiedy to Jarmark ustanowił swoją bullą zwierzchnik Kościoła Katolickiego. Papież Aleksander IV zezwolił gdańskim zakonnikom na organizację w Gdańsku Jarmarku. O prawo organizacji takiego wydarzenia wnioskowali dominikanie, którzy chcieli w ten sposób nakłonić wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej w dzień św. Dominika (wówczas 4 sierpnia), dzięki której można było otrzymać aż 100 dni zwolnienia z czyśćca.

Ludowy festyn pierwotnie służył modłom i zabawie. Dopiero z czasem formuła przekształciła się w wydarzenie handlowe-kulturalne. Już w średniowieczu gdańskie wydarzenie zaczęło ściągać kupców z różnych krajów. W relacji z odpustu przygotowanej w XVI wieku przez nuncjusza apostolskiego Giulio Ruggieriego można przeczytać:

W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie.

Jarmark w Gdańsku odbywał się nieprzerwanie co roku aż do II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych nie wrócił jednak na ulice Śródmieścia. Dopiero w 1972 roku, z inicjatywy dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki „Wieczoru Wybrzeża”, powrócono do tradycji Jarmarku św. Dominika (pierwotnie odbywał się pod nazwą Jarmark Dominikański - do oryginalnej nazwy wrócono po kilkunastu latach).

Jarmark św. Dominika - edycja 2023

Od wielu lat kupcy przejmują klucze do bram miasta już w lipcu. W tym roku rozpoczęcie Jarmarku przewidziano na sobotę, 22 lipca. 763 Jarmark św. Dominika w Gdańsku potrwa do 13 sierpnia 2023 roku. Jak co roku, wydarzenie otworzy kolorowa parada, którzy przejdzie jarmarcznymi uliczkami sprzed Dworu Artusa. Uroczyste otwarcie Jarmarku o godzinie 12.00 obwieszczą mieszkańcom oraz turystom dzwony oraz specjalnie napisany hejnał. Każdego roku dopisywana jest do niego kolejna nuta. Dzięki temu hejnał rozwija się razem z wydarzeniem.

Siłą jarmarku, jak co roku, będzie niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Od kilku lat organizatorzy starają się, aby prezentowane produkty były wysokiej jakości, wykluczając sprzedawców oferujących tanie, sprowadzane z Chin przedmioty.

Na straganach będzie można w tym roku znaleźć między innymi stare i rzadkie kolekcjonerskie przedmioty (antyki, monety, winyle i wiele innych), kaszubską ceramikę, wyroby rzemieślników (np. torebki lub futra), artystyczne rękodzieła oraz dzieła sztuki wykonane przez artystów z całego świata.

W tym roku na ulicach miasta wyznaczono aż 760 stanowisk:

  • 469 dla wystawców z kategorii rzemiosło i artyści
  • 144 dla kolekcjonerów i sprzedawców antyków
  • 76 to stoiska gastronomiczne
  • 71 stanowisk przeznaczono dla sprzedawców spożywczych produktów regionalnych

Podczas spacerów uliczkami Jarmarku św. Dominika gościom towarzyszyć na każdym kroku będą kolorowe koguty. Nic dziwnego, kogut jest bowiem od 1972 roku jest oficjalnym symbolem gdańskiej imprezy.

Jarmark św. Dominika - co zjeść?

Tradycyjnie nie może zabraknąć dużej ilości stoisk gastronomicznych. Będzie można w nich znaleźć przykłady kuchni z kilkunastu krajów świata. Wśród jarmarkowych restauracji nie zabraknie tych serwujących dania orientalnie, śródziemnomorskie czy europejskie. Oczywiście nie zabraknie też stoik serwujących regionalne przysmaki.

Tradycyjnie będzie też można zjeść bigos, pierogi, kaszankę, szaszłyki czy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem (również w wersji wegetariańskiej). Dostępne będzie też lokalne piwo. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu jest możliwe tylko w wyznaczonych strefach.

Nowości na Jarmarku w 2023 roku

Nowością w 2023 roku jest Uliczka Wielkopolska, współtworzona wraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Będzie jednak gościć tylko od 22 do 30 lipca. W tym miejscu znajdzie się sześć stoisk, na których będzie można kupić wino czy nabiał.

Wśród nowości na Jarmarku św. Dominika jest także Kącik Grafików i Ilustratorów. To nowa mini strefa zlokalizowana na ul. Tkackiej, przy ASP. Odwiedzający znajdą tam grafikę, design, kolaż oraz plakaty. 

Z powodu rewitalizacji Długiego Pobrzeża podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika nie będzie tam stoisk. Organizatorzy zdecydowali o zmianie lokalizacji wszystkich kramów dla rzemieślników. W tym roku odwiedzający znajdą je na skwerze znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Podwale Staromiejskie i Grobla IV.

Jarmark św. Dominika - jak dojechać?

Na Jarmark św. Dominika najłatwiej dojechać jest transportem zbiorowym. Przyjeżdżając tramwajem lub autobusem najkorzystniej będzie wysiąść przystanku Brama Wyżynna. Osoby, które chcą wybrać się na stoika kolekcjonerów powinny kierować się do przystanku Akademia Muzyczna.

Przyjeżdżając pociągiem regionalnym lub Szybką Koleją Miejską można wysiąść na przystanku Gdańsk Główny. W przypadku podróży pociągiem SKM można również wysiąść na stacji Gdańsk Śródmieście. Dojście do pierwszych straganów nie powinno zająć więcej niż 10 minut.

Jarmark św. Dominika - gdzie zaparkować?

Przyjeżdżając na Jarmark św. Dominika samochodem należy pamiętać, że odbywa się on na terenie tzw. strefy ograniczonej dostępności na Głównym Mieście. Oznacza to, że nie da się dojechać bezpośrednio w okolice stanowisk bez specjalnego zezwolenia.

Samochód najłatwiej będzie pozostawić na jednym w okolicznych parkingów. Większość z nich jest jednak płatna lub znajduje się na terenie Strefy Płatnego Parkowania.

Lista parkingów w okolicy Jarmarku św. Dominika:

  • Parking Społecznie Odpowiedzialny przy ul. Lawendowej (płatny)
  • Parking przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (płatny)
  • Parking Forum Gdańsk (płatny)
  • Parking przy ul. Lastadia (płatny)
  • Parking przy ul. Rzeźnickiej (płatny)
  • Parking kubaturowy przy ul. Jana z Kolna (płatny)
  • Parking kubaturowy przy ul. Podwale Grodzkie (płatny)
  • Parking Hevelianum (płatny)
  • Parking kubaturowy przy ul. Okopowej (bezpłatny)

Zobacz wideo z ubiegłorocznej edycji:

[yt:x0FiVBfvOgo]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama