Przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza wstrzymano w czwartek, 28 kwietnia. Oddział jest przepełniony i jest nie w stanie przyjąć kolejnych pacjentów. To kolejny raz, kiedy oddział dziecięco-młodzieżowy wstrzymuje przyjęcia.
Rozwiązać problem przepełnienia miało zwiększenie liczby miejsc (z 35 do 46) oraz otwarcie w ubiegłym roku Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży, Mimo, że udzieliła już wsparcia ponad tysiącowi nieletnich pacjentów, oddział nadal jest pełny.
- Duża liczba przebywających w szpitalu dzieci istotnie utrudnia konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej hospitalizacji. Jednocześnie nie ma miejsc gdzie odesłać pacjentów zgłaszających się na izbie przyjęć - tłumaczy rzeczniczka placówki Anna Czarnowska.
Jak podkreślają władze szpitala, problemy gdańskiej placówki są konsekwencją działań na szczeblu centralnym. Zdaniem placówki, problem tkwi przede wszystkim w braku wystarczającego wsparcia w poradniach oraz oddziałach dziennych.
- Niska wycena procedur medycznych oraz braki kadrowe powodują, że kolejne poradnie zamykają swoją działalności, a dostanie się do lekarza psychiatry w ramach NFZ jest związane z długim okresem oczekiwania. Rosnąca luka płacowa pomiędzy sektorem publicznym i niepublicznym powodują, że psychiatria podlega stopniowej komercjalizacji. Rodzice i opiekunowie dzieci w kryzysie coraz częściej szukają pomocy w szpitalu, podczas gdy większość tych sytuacji nie miałoby miejsca, gdyby odpowiednio wcześniej została udzielona pomoc ambulatoryjna - podkreśla Anna Czarnowska, rzecznik prasowy szpitala.
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku nie poinformował, kiedy nowi pacjenci będą przyjmowani na oddział dziecięco-młodzieżowy.
[news:1144929]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.