reklama

Szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia. Młodzieżowi radni interweniują w Ministerstwie Zdrowia

Opublikowano:
Autor:

Szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia. Młodzieżowi radni interweniują w Ministerstwie Zdrowia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Po raz kolejny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia na przepełniony oddział dziecięco-młodzieżowy. Młodzieżowi radni z Gdańska i Pomorza wystosowały w tej sprawie list otwarty do Ministerstwa Zdrowia. Czy ten przyniesie efekt?
reklama

Kryzys w szpitalu psychiatrycznym

W piątek, 1 grudnia, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Wszystko za sprawą "krytycznego przekroczenia liczby jednorazowo hospitalizowanych pacjentów". Przypomnijmy: to już nie pierwsza taka sytuacja. W kwietniu 2022 roku wstrzymano przyjęcia na ten sam oddział.

We wrześniu tego roku szefostwo placówki alarmowało, że liczba pacjentów stale rośnie i apelowało o podjęcie stosownych działań. Sytuacja pogorszyła się, aż kilka dni temu wstrzymano przyjęcia na oddział.

[news:1504247]

76 osób na 46 miejsc

Szpital wydał oświadczenie, w którym poinformował, że hospitalizuje on teraz 76 osób. Placówka jest przygotowana na leczenie jedynie 46 osób. Nie ma też miejsca, do którego można by przekierować młode osoby. W podobnej sytuacji jest większość oddziałów dziecięco-młodzieżowych w Polsce.

- Sytuacja ta jest obrazem trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej - podkreśla zarząd szpitala w oświadczeniu.

Wystarczy przeprowadzić prostą kalkulację, aby zobaczyć, że hospitalizacja 76 zamiast 46 osób jest przekroczeniem normy o 65%. Stan jest na tyle krytyczny, że po raz kolejny trzeba było wstrzymać przyjęcia na oddział. W 2022 roku przebywało na nim 61 zamiast 46 osób.

"Gdzie troska o nasze zdrowie i życie?"

Cztery dni po wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięco-młodzieżowy, zareagował Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego wraz z pomorskimi młodzieżowymi radami samorządów. Sytuacji nie poprawia fakt, że w naszym województwie doszło do największej ilości prób samobójczych (417) wśród nieletnich w 2022 roku. Społecznicy wysłali list otwarty do Ministerstwa Zdrowia, w którym proszą o natychmiastową reakcję i działania.

- Brakuje miejsc na oddziałach, brakuje wykwalifikowanych osób. Jedyne czego nie brakuje to młodzieży potrzebującej pomocy - czytamy w liście.

Całą sprawę krytycznie komentuje Przewodniczący Komisji Zdrowia Psychicznego w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska, Oskar Stabno.

- Obecna sytuacja jest najgorsza od ponad 30 lat. Jednak najgorsze nie jest to, że doprowadziliśmy do wzrostu liczby samobójstw, tylko to, że jako społeczeństwo i państwo przez te 30 lat nie zrobiliśmy nic w kierunku zmiany systemu pomocy psychologicznej i psychiatrycznej - mówi radny. - Nasz system działał przed czasami masowej cyfryzacji  społeczeństwa i nie jest gotowy do funkcjonowania w nowoczesnym świecie, z którym mamy teraz do czynienia - dodaje.

Niemniej surowo wypowiada się w tym temacie Nina Katka, Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz lokalna liderka fundacji GrowSPACE.

- To jest kwestia naszego zdrowia i życia. Nie wyobrażam sobie, że to ktoś z moich bliskich potrzebuje takiej pomocy, a w placówce słyszy ‚Nie mamy miejsc’ - alarmuje aktywistka. - Liczymy na rozwiązania systemowe - przecież wszyscy widzieli alarmujące statystyki, gdzie nasze województwo ma najwyższą liczbę prób samobójczych - podkreśla.

Młodzieżowi działacze liczą na szybką reakcję ze strony Ministerstwa Zdrowia. Priorytetem powinno być zwiększenie finansowania psychiatrii dziecięcej, dzięki czemu można by zwiększyć liczbę miejsc na oddziałach.

Poniżej prezentujemy pełną treść listu:

Szanowni Państwo,

w odniesieniu do alarmującego komunikatu Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku z dnia 01.12.2023 r. zwracamy się z prośbą
o podjęcie natychmiastowych działań, mających na celu polepszenie stanu polskiej psychiatrii dziecięcej
i zwiększenie liczby miejsc na oddziałach dziecięco-młodzieżowych.

Z uwagi na obecną sytuację psychiczną dzieci i młodzieży w Polsce, chcemy zwrócić Państwu uwagę na problem związany z brakiem miejsc w oddziałach psychiatrii dziecięcej, a także brakiem zapewnienia odpowiedniej opieki młodym pacjentom i pacjentkom. Nawiązując do ostatniego oświadczenia Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku odnośnie zaprzestania przyjmowania nowych osób na oddział, ze względu na zbyt dużą liczbę hospitalizowanych, jako reprezentanci i reprezentantki Młodzieży naszego kraju apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań mających na celu polepszenie stanu polskiej psychiatrii dziecięcej i zwiększenie liczby miejsc na oddziałach dziecięco-młodzieżowych.

Przepełniony oddział, z 76 osobami na 46 miejsc - takie okazały się realia jednego z wojewódzkich szpitali psychiatrycznych. Wiemy jednak, że to nie pierwszy raz kiedy brakuje miejsc, a młodym ludziom mówi się “nie”. Problem odpowiedniej pomocy psychiatrycznej dotyczy całego naszego kraju. Gdzie troska o nasze zdrowie i życie? Ile razy odmówiono leczenia osobie chorej z powodu przepełnienia szpitali bądź braku specjalistów i specjalistek? Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w wysoko rozwiniętym kraju XXI-ego wieku. Absurdalnym jest, że jednocześnie rozwijana jest sztuczna inteligencja, jakość naszego życia nieustannie się poprawia, a w Polsce zaniedbywana jest psychiatria. Brakuje miejsc na oddziałach, brakuje wykwalifikowanych osób. Jedyne czego nie brakuje to młodzieży potrzebującej pomocy.

Szacuje się, że w Polsce obecnie jest ok. 10,9% dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat
z zaburzeniami psychicznymi1, m.in. schizofrenią, depresją, zaburzeniami odżywiania.
Na tak ogromny odsetek populacji przypada jedynie 506 czynnych specjalistów i specjalistek psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej2. Brak odpowiedniej pomocy, który obserwujemy w naszym państwie, może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla młodych ludzi.

page1image436684256

1 Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie, alarmuje UNICEF, UNICEF 22.10.2021, online: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-rodzicow/zdrowie-psychiczne-w-europie, dostęp: 03.12.2023, dostęp: 03.12.2023.
2 Zestawienie liczbowe lekarzy i lekarzy dentystów wg dziedziny i stopnia specjalizacji, Naczelna Izba Lekarska 30.09.2023, online: https://nil.org.pl/uploaded_files/1698228170_stan-na-30092023-zestawienie-nr-04.pdf, dostęp: 03.12.2023.

page1image436734096 page1image436734400

Młodzież mierząca się z problemami psychicznymi, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma dostępu do profesjonalnej pomocy, jest bardziej narażona na ryzyko samobójstwa.
W województwie pomorskim, w roku 2022 miało miejsce 417 prób samobójczych u osób poniżej 18 roku życia3. Jest to najwyższy wskaźnik w Polsce. Ponadto, liczba prób odebrania sobie życia przez osoby młode wzrasta w zastraszającym tempie w skali ogólnokrajowej, a od 2021 r. osiąga zatrważające wartości wynoszące ponad tysiąc przypadków4. Niezbędnym jest podjęcie natychmiastowych działań, kiedy obserwujemy tak krytyczną sytuację.

Pragniemy też zaznaczyć, że nie posiadamy wystarczającej liczby placówek zajmujących się zdrowiem psychicznym. W niektórych województwach funkcjonuje zaledwie jeden całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Tak jest chociażby w województwie zachodniopomorskim, gdzie pacjenci i pacjentki muszą przejechać nawet ponad dwieście kilometrów, aby uzyskać pomoc lub odpowiedź: „przykro nam, nie mamy miejsc”. Zmusza to rodziców do poszukiwania szpitali w całej Polsce, co wymaga więcej czasu i finansów. Niedostateczna jest też ilość poradni psychologicznych - winą za to można obarczyć niewystarczającą ilość osób wykwalifikowanych, jak również niewystarczające finansowanie.

Zbliża się 10 grudnia, dzień Praw Człowieka. Prawo do opieki lekarskiej (a więc i psychiatrycznej) jest jednym z nich. Wynika to z art. 25 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, której to Polska jest państwem członkowskim.
Wyżej wymieniony akt należy tylko (lub aż) do tzw. prawa zwyczajowego, jednak równe prawo każdego obywatela i obywatelki do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych wynika
z art. 68. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Apelujemy zatem o to, aby rząd aktywnie działał na rzecz zapewnienia obywatelom i obywatelkom świadczeń, do których pełnienia zobowiązują państwo zapisy Konstytucji.

Obserwujemy sytuację, w której zaniedbywana jest podstawowa kwestia – ochrona naszego zdrowia oraz życia. Nie ma naszej zgody na tak krytyczne warunki i wnosimy o jak najszybsze podjęcie działań.

oraz młodzieżowe rady województwa pomorskiego:

Z poważaniem,

Radne i Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz młodzieżowe rady województwa pomorskiego

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama